Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Kamień, gwiazda i krzyż

Św. Teresa Benedykta od Krzyża - Edyta Stein, współpatronka Europy, we Wrocławiu ma coraz więcej czcicieli.

W poświęcony jej dzień – 9 sierpnia – wielu wrocławian odwiedziło kościół pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa. Świątynia znajduje się w pobliżu domu Steinów przy dzisiejszej ul. Nowowiejskiej 38. Edyta po swoim nawróceniu, gdy tylko przebywała w rodzinnym mieście, przychodziła tu codziennie rano na Mszę św. Dziś w kościele znajduje się poświęcona jej kaplica, znajdująca się w tej części kościoła, gdzie ponoć miała zwyczaj się zatrzymywać.

„Uderz w kamień, a wytryśnie mądrość” – tak o Edycie, nawiązując do jej nazwiska (w jęz. niemieckim oznaczającego „kamień”), wyraził się kiedyś dyrektor szkoły, w której zdawała maturę. Słowa te zostały przypomniane podczas odpustowej Eucharystii odprawionej pod przewodnictwem ks. Jana Gondry, dyrektora salezjańskiego Gimnazjum im. Edyty Stein, gdy w ramach procesji z darami przyniesiony został do ołtarza między innymi pokaźnych rozmiarów kamień. W homilii ks. Andrzej Postawa przywołał poszczególne etapy życia świętej, wspominając jej wkład w rozumienie piękna kobiecego powołania, któremu poświęciła część swoich pism czy głoszonych prelekcji.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. członkowie Towarzystwa Edyty Stein. Celebrację poprzedziły poetyckie strofy o patronce Europy, o wymownym spotkaniu gwiazdy Dawida, krzyża i karmelitańskiego habitu.

Kamień, gwiazda i krzyż   Kaplica Edyty Stein Agata Combik /GN Kamień, gwiazda i krzyż   Symboliczny kamień, przyniesiony w procesji z darami Agata Combik /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy