Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Z bułgarskiej Jasnej Góry do Sozopolu

Już wkrótce rusza III Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka do relikwii św. Jana Chrzciciela w bułgarskim Sozopolu z udziałem wrocławian.

Pątnicy wyruszą 10 września z Malko Tyrnowo w Bułgarii, najbardziej oddalonego sanktuarium Maryjnego Europy (8 km. jest już granica z Turcją), gdzie znajduje się 100-letnia kopia Obrazu Jasnogórskiego koronowanego w 2002r. przez Jana Pawła II, czczona jako „Bogurodzica – Matka Zjednoczenia Chrześcijan”. Na miejsce dotrą 13 września 2013.

Będą wędrować przez 4 dni, pod hasłem „Krzyż Chrystusa – głupstwem dla pogan!”, idąc przez tereny leśne i nadmorskie. Celem są relikwie św. Jana Chrzciciela, odnalezione kilka lat temu na wyspie św. Jana w Sozopolu. – Wyrzeczenia i modlitwy oddajemy Matce Bożej i św. Janowi w intencji zjednoczenia chrześcijan, z prośbą o błogosławieństwo dla polskich misjach w Bułgarii oraz za Kościół i oba narody – mówi Darina Kaykova, Bułgarka od lat mieszkająca we Wrocławiu. Organizatorzy podkreślają, że pielgrzymka jest wymodlona, zainicjowana i zainspirowana Pieszą Pielgrzymką Wrocławską i stanowi próbę jej kontynuacji na terenie Bułgarii. Duchowym ojcem pątników jest ks. Włodzimierz Wołyniec, przewodnikami będą w tym roku ks. Łukasz Pawlicki z Mirkowa i ks. Plamen Gechev z Vidin. Przewodnikiem grupy duchowych pielgrzymów z Wrocławia będzie o. Franciszek Dryhusz z parafii św. Karola Boromeusza – wieloletni misjonarz w Bułgarii.

W tym roku z Wrocławia na Jasną Górę pielgrzymowało 6 Bułgarów (a ok. 80 dołączyło do duchowych pielgrzymów). – Dla mnie tegoroczna pielgrzymka zawiera się w słowach Orzecha, wypowiedzianych do promiennego dobrocią Yovko Aylova: „Nasza Matka Boża z Częstochowy jest smutna, ale jak ciebie zobaczy, to na pewno się roześmieje!” – wspomina Darina. – Chciałabym ucieszyć Panią Jasnogórską naszą obecnością przy Jej sercu, a do tego przyczyniacie się wszyscy Wy, Drodzy Pielgrzymi i w ogóle cały fenomen Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziękuję Tobie Orzechu, dziękuję Wam organizatorzy, dziękuję Wam kapłani i pielgrzymi, dziękuję Wam za pomoc w trwaniu przy Jej Sercu!

Kontakt z organizatorami bułgarskiej pielgrzymki pod adresem: poklonenie@abv.bg. Warto zajrzeć również na stronę pielgrzymki: www.poklonenie.viarvam.bg

Fragment świadectwa Dariny Kaykovej:

Spełniło się moje marzenie od wielu lat (już ponad 10 się o to modlimy w Jedynce), bym mogła się podzielić  z moimi rodakami tym wszystkim, co wydarza się na Pielgrzymce Wrocławskiej, aby i oni mogli skosztować, jak Dobry jest Pan, dając nam za Matkę i Królową Jasnogórską Panią. U nas w Bułgarii znana jest pieśń z Apelu Jasnogórskiego „Maryjo, Królowo Polski” z tekstem: „Maryjo, Caryce (Królowo) Nasza”, a pieśń „Czarna Madonno” śpiewana jest od pokoleń. Zawsze, kiedy słuchałam homilii „Orzecha”, dających niekiedy „kopa ewangelicznego” podczas błogiego zasypiania w znużeniu na pielgrzymce i w życiu, kiedy słuchałam stawiających na nogi konferencji ks. Włodzimierza i innych kapłanów oraz dzielenia się braci i sióstr, zawsze towarzyszył mi lekki smutek, że nie mogę się tym dobrem podzielić z moimi rodakami, by się jeszcze bardziej wzbogacili w silnej wierze, którą zachowują w Bułgarii. Dobroć i miłość, jakich się doświadcza wśród tych 2000 idących ludzi, będąc „obmodlonym” przez jeszcze większą liczbę duchowych pielgrzymów, ofiarność organizatorów i służb pielgrzymkowych, troska i powitanie od strony wszystkich spotkanych po drodze – to jest naprawdę namacalne doświadczenie macierzyńskiej opieki Naszej Niebieskiej Pani – Królowej świętych i aniołów. Chcielibyśmy, aby na wzór Wrocławskiej Pielgrzymki Pieszej wznowił się również w naszym kraju przedwojenny ruch pielgrzymkowy – stąd pomysł już III czterodniowej pielgrzymki pieszej do Relikwii św. Jana Chrzciciela w Sozopolu. Chętnych zapraszamy chętnych do pomocy. Moi rodacy już teraz chcą się zapisać na przyszły rok do uczestnictwa w XXXIV Pielgrzymce Wrocławskiej i robią „kampanię reklamującą”, by zorganizować większą grupę.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma