Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Anna "Solidarność"

W szczególnym dniu dla wrocławskiej "Solidarności", w 33. rocznicę rozpoczęcia strajku w zajezdni autobusowej nr VII, skwer u zbiegu ulic Nowowiejskiej i Sienkiewicza został nazwany imieniem Anny Walentynowicz. W uroczystościach wziął udział m.in. wnuk działaczki opozycyjnej.

Skwer znajduje się u zbiegu ulic Sienkiewicza i Nowowiejskiej   Skwer znajduje się u zbiegu ulic Sienkiewicza i Nowowiejskiej Karol Białkowski /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inicjatorem uhonorowania Anny Walentynowicz była wrocławska "Solidarność". Jej przewodniczący, Kazimierz Kimso, zaznaczył, że postać legendarnej działaczki opozycyjnej jest niebanalna. - Od samego początku swoim życiem zaznaczała mocno, że walczy o drugiego człowieka i mu służy. Brakuje nam dzisiaj takich osób jak Anna Walentynowicz - mówił. Zauważył, że obecna rzeczywistość coraz bardziej oddala się od idei "Solidarności" 1980 r. - Możemy powiedzieć, że wywalczyliśmy wolną ojczyznę, ale czy te wartości: uczciwość, sprawiedliwość, solidarność, przyzwoitość są dla nas ważne? Myślę, że nie - dodał, zwracając uwagę na działalność elit politycznych i ich działania skierowane przeciwko ludziom pracy. - Droga Aniu! Droga Anno Walentynowicz! Jesteś dla nas niedościgłym wzorem; osobą, która nie dała się kupić, kupczyć. Będziemy kontynuować drogę, którą ona wytyczyła - zapewniał K. Kimso.

W uroczystości wziął udział wnuk Anny Walentynowicz, Piotr. - Trudno wyrazić mi wdzięczność za to dzisiejsze wydarzenie. Dla nas, dla rodziny jest to bardzo ważne - mówił wyraźnie wzruszony. Zwrócił uwagę, że nawet w czasach po upadku komunizmu jego babcia miała wielu przeciwników, którzy próbowali skazać ją na zapomnienie. - To świadectwo, które po sobie zostawiła, demaskuje wielu ludzi którzy (...) korzystają z przywilejów, na które nie zasługują. Dzisiejszy dzień świadczy o tym, że przegrali z moją babcią - mówił pan Piotr. - Dziękujemy całą rodziną, że pamiętacie o babci.

W uroczystości wziął udział Piotr Walentynowicz, wnuk działaczki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej   W uroczystości wziął udział Piotr Walentynowicz, wnuk działaczki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej Karol Białkowski /GN

Skwer Anny Walentynowicz został poświęcony przez proboszcza parafii św. Wawrzyńca ks. Jana Opalę. Swoistą wymowę ma figura Maryi Niepokalanie Poczętej, która znajduje się w centralnym jego punkcie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma