„Syn Boży – centrum naszej wiary” – to temat Wrocławskich Dni Duszpasterskich, jednego z najstarszych polskich forów duszpastersko-dyskusyjnych, które już po raz 43. rozpoczęły się 28 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska. Uczestniczy w nich kilkaset osób duchownych i świeckich.
Mszy św. inaugurującej trzy dni wykładów, konwersatoriów oraz konferencji przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii bp Adam Bałabuch ze Świdnicy zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie ludzie przyjmują różne postawy wobec Jezusa: od przyjęcia Go jako Zbawiciela aż do postawy walki z Chrystusem i Kościołem. – Chcemy podejmować refleksję, by nie tylko więcej wiedzieć na temat wiary, ale by wiarą żyć na co dzień, by wiara określała wypowiadane przez nas słowa i całe nasze życie – powiedział kaznodzieja, dodając, że gdy głosi się Jezusa, ważniejsze od słów są czyny.
Wprowadzając w program rozpoczynających się obrad w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, ks. prof. Andrzej Tomko, rektor wrocławskiej uczelni teologicznej, tłumacząc tegoroczne hasło WDD, przywołał słowa encykliki „Lumen fidei”: „W centrum logiki wiary jest Chrystus. Wiara w Chrystusa zbawia nas, ponieważ to w Nim życie otwiera się radykalnie na uprzedzającą nas miłość i przemienia nas od wewnątrz, działa w nas i z nami”. – Zgromadziliśmy się, by w tych ostatnich dniach lata przeanalizować w świetle rozumu i wiary nasze postawy, cele i sposoby docierania z Dobrą Nowiną do świata współczesnego, który tak często ulega pokusie, by postawić samego siebie w centrum rzeczywistości, adorując dzieło własnych rąk – powiedział ksiądz rektor.
Zgodnie z ustaloną od kilku lat tradycją, pierwszy wykład w ramach spotkania wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Zaprezentował on nowy program duszpasterski, który ma być podstawą działań podejmowanych w poszczególnych parafiach i diecezjach. Hierarcha zachęcił przy tym, by na podstawie przygotowanego programu każda wspólnota parafialna przygotowała własny plan działań ewangelizacyjnych. Zwrócił także uwagę, że wiara z konieczności ma formę kościelną. – Chrześcijanie stanowią jedno, nie tracąc swojej indywidualności – podkreślał. Odniósł się także do nagłaśnianych przez media konfliktów kapłanów z biskupami:
W drugiej, południowej części organizatorzy zaplanowali cykl konwersatoriów oraz wieczorną konferencję. Pełny program spotkania, które potrwa do 30 sierpnia, znajduje się tutaj.