Nowy numer 5/2023 Archiwum

Bibliotekarze we Wrocławiu

Przez trzy dni przedstawiciele bibliotek kościelnych z całej Polski będą obradować w stolicy Dolnego Śląska.

Przedstawiciele 43 bibliotek z całej Polski dziś wieczorem zjadą się do Wrocławia na obrady 19. Walnego Zgromadzenia Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Uczestnicy spotkania będą debatować na temat sposobów unowocześniania swojej pracy, usprawniania informacji katalogowej i bibliograficznej w internecie, lepszego docierania do czytelników poprzez współczesne media i powiększania oferty publikacji dostępnych on line. Przez trzy dni wysłuchają sześciu wykładów, wśród których znalazły się m.in. wystąpienia dotyczące promowania bibliotek w mediach społecznościowych oraz wykorzystania stron www jako narzędzia komunikacji z czytelnikami. W planie jest również wycieczka do Klasztoru Księgi Henrykowskiej w Henrykowie oraz zwiedzanie Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, gdzie przechowywany jest oryginał Księgi Henrykowskiej oraz obraz Łukasza Cranacha „Madonna pod jodłami”. Warto dodać, że wersję cyfrową Księgi Henrykowskiej Federacja FIDES udostępnia już od ponad trzech lat w swojej bibliotece cyfrowej. Na zakończenie obrad zgromadzeni wybiorą nowe władze Federacji na kolejną trzyletnią kadencję.

Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES powstała w 1991 r., a została oficjalnie erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski 18 marca 1995 r. Delegatem KEP ds. Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES jest bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, wrocławski biskup pomocniczy. Federacja zrzesza obecnie 83 biblioteki członkowskie, w tym większość bibliotek wydziałów teologicznych i wyższych seminariów duchownych w Polsce, diecezjalnych i zakonnych. Przewodniczącym zarządu od 12 lat jest ks. Jerzy Witczak, dyrektor Biblioteki PWT we Wrocławiu. Podstawowym celem Federacji jest usprawnianie działalności polskich bibliotek kościelnych, wdrażanie postępu technicznego, a w szczególności koordynacja prac nad komputeryzacją tych bibliotek. FIDES prowadzi w internecie centralny serwis informacji katalogowej i bibliograficznej o zbiorach bibliotek kościelnych i publikacjach teologicznych, w skład którego wchodzą multiwyszukiwarka FIDKAR, elektroniczna bibliografia nauk teologicznych oraz księgozbiór wirtualny, czyli biblioteka cyfrowa.

Federacja FIDES od 1995 r. należy do międzynarodowego stowarzyszenia BETH (Bibliothèques Européennes de Théologie) i we wrześniu przyszłego roku we Wrocławiu będzie organizatorem 43. Walnego Zgromadzenia BETH.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy