Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jesteście dla ludzi

Kapłani diecezji wrocławskiej uczestniczą w rejonowym dniu skupienia. To pierwsze takie spotkanie duchownych z abp. Józefem Kupnym.

- Gromadzimy się po to, by pogłębić naszą tożsamość kapłańską - powiedział metropolita do duchownych, zgromadzonych we wrocławskiej katedrze na Mszy św. rozpoczynającej rejonowy dzień skupienia dla kapłanów.

- Nie da się tego zrobić bez patrzenia na Chrystusa, bo kapłaństwa uczymy się właśnie od Niego. Kapłaństwo jest kapłaństwem Jezusa Chrystusa - dodał. Tłumaczył, że charakterystycznym rysem posługi Syna Bożego jest Jego szczególna relacja do Boga Ojca. - Jezus nie ma nic własnego, całkowicie należy do Ojca. Wszystko co ma pochodzi od Ojca i wszystko ku Ojcu jest skierowane. Ale ponieważ nie ma nic swojego, wszystko co należy do Ojca, należy także do Chrystusa - zaznaczył metropolita i dodał, że w swoją misję Jezus włączył apostołów, dlatego posługa spełniana przez duchownych dokonuje się mocą Chrystusa.

Metropolita pytał także kapłanów, czy mają świadomość mocy Eucharystii, którą codziennie sprawują. - Gdybyśmy mieli świadomość, czym jest Eucharystia, balibyśmy się przystąpić do ołtarza - mówił. Przypomniał również, że prezbiter musi być człowiekiem, który nie tylko spotkał się w swoim życiu z Chrystusem, poznał Go, ale nauczył się Go kochać i wciąż troszczy się o pogłębianie swojej więzi z Panem. - Jeśli zabraknie mocnych podstaw duchowych trudno jest wytrwać w tej posłudze - zaznaczył ksiądz arcybiskup. Wskazał przy tym, iż miłość do Chrystusa wiąże się ściśle z miłością do Kościoła. - Kapłan, który nie kocha Kościoła nie ma więzi z Jezusem. Nie ma miłości do Chrystusa wbrew Kościołowi.

Zdaniem abp. Józefa Kupnego, kapłani powinni uczyć się od Jezusa jak w życiu nie szukać samego siebie. - To jest trudne, bo taki sposób życia przeciwstawia się naszym naturalnym skłonnościom, które sprawiają, że zabiegamy o docenienie czy pochwałę, tymczasem kapłan, który potrafi zapomnieć o sobie samym stopniowo przekonuje się, że jest naprawdę wolny - tłumaczył i dodał: - Wolni jesteśmy tylko wtedy, gdy należymy do Chrystusa i nie dążymy do naszego wywyższenia. Przypomniał przy tym duchownym, że nie ludzie są dla nich, ale oni są dla wiernych.

Po Eucharystii kapłani spotkali się w seminarium duchownym, gdzie wysłuchali wykładów o tematyce duszpasterskiej. Spotkania rejonowe wpisują się w cykl stałej formacji kapłanów diecezjalnych i zakonnych archidiecezji wrocławskiej. Uczestniczą w nich wszyscy duchowni, posługujący na jej terenie.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama