Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kaplica w podzięce przejdź do galerii

W Chełmie k. Środy Śląskiej poświęcona została nowa kaplica. Jest ona darem wotywnym Alfonsa Lehermeiera za wyjście z wypadku. Dzięki poświęconemu 26 września obiektowi, mieszkańcy wioski mogą w godnych warunkach odprawiać nabożeństwa. Co jakiś czas będą tu również odprawiane Msze św.

Chełm jest niewielką wioską, która leży na terenie parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocisławicach k. Środy Śląskiej. Mieszka w niej zaledwie 59 osób. Skąd więc pomysł na wybudowanie okazałej kaplicy? Jak tłumaczy ks. Janusz Głąba, proboszcz, jej fundatorem jest Alfons Lehermeier, obywatel Niemiec, który przed laty kupił w miejscowości gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. - Niestety pewnego dnia, w czasie jazdy samochodem, uległ poważnemu wypadkowi. Wyrzucony z samochodu leżał nieprzytomny. Po odzyskaniu świadomości zobaczył leżące obok kluczyki z przypiętym wizerunkiem św. Krzysztofa - opowiada. Gdy A. Lehermeier wyszedł ze szpitala postanowił, że jako wotum za ocalenie życia, na terenie swojej posiadłości, zbuduje kaplicę ku czci patrona kierowców. - Dostałem drugie życie - mówił ocalony z wypadku, podczas uroczystej Mszy św. i dziękował abp. Józefowi Kupnemu za osobiste przybycie i poświęcenie.

- Cieszę się bardzo, że przybyłem tutaj do was, by poświęcić to miejsce, które przeznaczone jest Panu Bogu. Ja patrzyłem jak ta kaplica jest blisko zabudowań. To jest coś niesamowitego, że można mieszkać tak blisko Boga - mówił podczas homilii abp J. Kupny. Nawiązał również do bezkrwawej ofiary Chrystusa, która od momentu poświęcenia ołtarza, będzie się dokonywała każdorazowo na sprawowanej Eucharystii. Porównał ją do ofiar starotestamentowych, które nie zawsze się Bogu podobały. Zaznaczył, że doskonałość ofiary Chrystusa polega na tym, że dał On w niej samego siebie. Przypomniał, że my mamy Go w tym naśladować.- Przybyłem do was, by was zachęcić do składania w darze samych siebie. Na taką ofiarę czeka Pan Bóg. On nas bardzo kocha, ale oczekuje odwzajemnienia. Chce byście na tym ołtarzu ofiarowali siebie, swoje serca, wszystko to, czym żyjecie: troski i radości - tłumaczył metropolita wrocławski.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii abp. Józefa Kupnego:

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy z kilku wiosek wokół Chełma, należący do parafii św. Wawrzyńca we Wrocisławicach. Wśród zaproszonych gości były władze samorządowe, duchowieństwo dekanatu Środa Śląska oraz pop kościoła prawosławnego z pobliskich Malczyc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama