Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pamięć i patriotyzm

Ponad 700 osób, głównie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w kolejnej edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Dzięki ich wytężonej pracy udało się przywrócić należny blask miejscom spoczynku Polaków na 51 cmentarzach rozsianych po całej Ukrainie.

Akcja, której inicjatorem jest Grażyna Orłowska-Sondej, redaktor wrocławskiego oddziału TVP oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, odbyła się w tym roku po raz czwarty. W porównaniu do lat ubiegłych aż dwukrotnie wzrosła liczba uczestników programu, co świadczy o zwiększającej się świadomości wśród młodego pokolenia Dolnoślązaków o swoim pochodzeniu.

Uczestniczący w podsumowującym tegoroczną edycję inicjatywy, marszałek województwa dolnośląskiego, Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że akcja jest wyjątkowa, bo ma swoje oddolne źródło i nie jest programowana przez żadną instytucję. - Jest to pewien odruch serca, który rozprzestrzenił się wirusowo w całym regionie. Co więcej, staje się również "dobrą modą". Ta akcja jest czymś naprawdę autentycznym - mówił. Podkreślił także, że jest to doskonała lekcja nowoczesnego patriotyzmu, ale także wspaniała okazja do budowania mostu między współczesną Polską i współczesną Ukrainą.

Grażyna Orłowska-Sondej podkreśliła, że związki Dolnoślązaków z ziemiami, które zostały za naszą dzisiejszą wschodnią granicą są szczególne. Z badań, które zostały przeprowadzone kilka lat temu wynika, że ponad milion mieszkańców Kresów osiedliło się w naszym regionie. Dziś ich wnuki z chęcią odwiedzają rodzinne strony i pielęgnują pamięć o tych, którzy pozostali tam na zawsze. Jednak wyjazd na Ukrainę to nie tylko ciężka praca.

Organizatorzy podkreślają, że koszta wyjazdu nie są wygórowane i na jedną osobę przypada ok 300 zł. Jednak materiały, które są potrzebne do pracy na miejscu ograniczyły w tym roku liczbę uczestników do 700 osób. - Dla 300 chętnych nie starczyło pieniędzy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się tam wysłać wszystkich - mówiła redaktor TVP Wrocław. Należy dodać, że część pieniędzy na realizację akcji pochodzi bezpośrednio od młodzieży. Co drugi dolnośląski uczeń przekazał na ten cel złotówkę. Dzięki temu udało się zebrać ok 150 tys zł. Kolejne środki pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego, który przekazał również ponad 150 tys. zł.

Dzięki tegorocznej akcji dawny blask odzyskało 51 zrujnowanych, zabytkowych cmentarzy. Na ratunek czeka kolejnych 100 udokumentowanych nekropolii - miejsc spoczynku polskich bohaterów i zwykłych mieszkańców Kresów.

Więcej o akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" będzie można przeczytać w numerze 41 wrocławskiego dodatku do GN (z datą 13 października).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama