Mszą św. w kościele uniwersyteckim pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego środowisko akademickie Wrocławia rozpoczęło nowy rok akademicki.
Metropolita wrocławski podkreślił, że uczestnictwo w Eucharystii jest znakiem wiary, iż Bóg jest źródłem mądrości. – Objawia się ona w Jezusie i Jego nauczaniu – mówił hierarcha, a nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii opisującej niechęć Samarytan do Żydów, zwrócił uwagę, że Chrystus mimo wszystko poszedł do miasteczka samarytańskiego. – Jezus uczy nas w ten sposób, byśmy nigdy nie zamykali się na innych i nie szli do innych z uprzedzeniami, ale byśmy byli otwarci na drugiego człowieka – mówił ksiądz arcybiskup, dodając, że to właśnie jest mądrością Bożą, i podkreślając, że Kościół z uznaniem odnosi się do ludzkiego wysiłku odkrywania prawdy i zdobywania mądrości.
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski Ks. Rafał Kowalski /GN Przypomniał także, że w naszej ojczyźnie to Kościół stał u początku tworzenia sieci szkolnictwa. – To Kościół zakładał szkoły. Nauczycielami byli duchowni – mówił, zwracając przy tym uwagę na chrześcijańskie korzenie uniwersytetów. – Pamiętajmy, że uniwersytet też jest dziełem Kościoła, a duchowni byli rektorami uniwersytetów i nie mówię tu o uczelniach katolickich – zaznaczył metropolita, przywołując nazwiska kapłanów – wybitnych naukowców, którzy przewodzili wielkim wyższym uczelniom. – Dziś o tym zapominamy, ale chcę o tym mówić, byśmy zdali sobie sprawę, jak nam jest blisko do siebie. Nauka nie jest obszarem, w który Kościół chce wejść w dniu dzisiejszym, bo Kościół w tym obszarze zawsze był obecny i nadal otwiera na całym świecie nowe szkoły i uniwersytety – spuentował.
Dziś o 14.00 w Auli Leopoldyńskiej rozpocznie się uroczystość, w czasie której 20 studentów różnych uczelni przystąpi do immatrykulacji, okolicznościowe wystąpienie wygłosi prof. Roman Kołacz – przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, a wykład inauguracyjny – wybitny wrocławski kardiolog z Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski, który opowie, czego nas nauczyły paradoksy kardiologii. Po ceremonii profesorowie wraz ze studentami przejdą do Rynku, gdzie około 16.30 już po raz siódmy zabrzmi uroczyste Gaudeamus w wykonaniu chórów wrocławskich szkół i uczelni, transmitowane przez drugi program Telewizji Polskiej na cały kraj.