Co, gdyby nie dominikanie?

„Historia, kultura i sztuka dominikanów na Śląsku” - to temat sesji naukowej, organizowanej w ramach obchodów 300-lecia beatyfikacji bł. Czesława i 50-lecia ogłoszenia błogosławionego patronem Wrocławia.

Jak przekonuje dr Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który jest jednym ze współorganizatorów konferencji, powinna ona zainteresować nie tylko pasjonatów historii zakonu kaznodziejskiego, ale także tych, którzy fascynują się historią Wrocławia i Śląska. – Tematyka jest bardzo szeroka i ukazuje rolę zakonu dominikanów w historii naszego regionu – mówi, dodając, iż prelegentami będą wybitni specjaliści z wielu ośrodków naukowych, m.in. z Poznania, Krakowa, Warszawy i z Czech.

Pierwszy dzień poświęcony jest historii dominikanów na Śląsku, drugi – historii sztuki i wkładu zakonu w rozwój muzyki. W. Kucharski nie ma wątpliwości, że dominikanie odegrali ogromną rolę w historii Wrocławia:

Pan doktor dodaje, że zakonnicy odegrali także istotną rolę w naszym mieście w okresie reformacji. – Ich klasztor w tej części miasta był wysuniętą placówką w kierunku protestanckiego Wrocławia i co nie jest bez znaczenia – był bardzo związany z Polską, ponieważ aż do początku XVIII w. z kilkuletnią przerwą na przełomie XVI i XVII w. funkcjonował w ramach polskiej prowincji dominikanów. – Działał tam polski kościół pw. św. Józefa, a zakonnicy obsługiwali kolegiatę Świętego Krzyża, gdzie wygłaszano kazania w języku polskim.

Organizatorzy podkreślają, iż na sesji zostaną upublicznione wyniki badań dotychczas nigdzie niepublikowanych. Pierwszego dnia (tj. 11 października) wykłady odbędą się w Auli Leopoldina. Początek o 10.00. Następnego dnia uczestnicy sympozjum zbiorą się w starym refektarzu klasztoru dominikanów. Tutaj pierwszy wykład już o 9.00. Wstęp wolny.

Organizatorem konferencji jest wrocławski klasztor dominikanów, a współorganizatorami: Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Uniwersytet Wrocławski i Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. „Gość” objął sympozjum patronatem medialnym. 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..