Bł. Czesław - główne obchody

Do 12 października trwała sesja naukowa zorganizowana w 300-lecie beatyfikacji bł. Czesława. Tego dnia rozpoczęły się rekolekcje „Charyzmat dominikański w życiu bł. Czesława”, a główne obchody zaplanowano na 18 i 19 października.

– Liczy ponad 300 lat, więc akurat sięga czasów beatyfikacji błogosławionego – mówił rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Marek Bojarski, o Auli Lepoldina, gdzie rozpoczęła się w piątek sesja naukowa „Historia, kultura i sztuka dominikanów na Śląsku (1226-2013)”. Skąd patron miasta na uniwersytecie? Naukowcy reprezentujący wyższe uczelnie z różnych stron Polski, a także z Hrádéc Kralove, nie mieli wątpliwości: jego współbracia dominikanie, a także sam Czesław – poprzez swój kult oddziałujący na różne dziedziny życia – mieli ogromny wpływ na kulturę całego regionu. Przeor wrocławskich dominikanów, o. Stanisław Gurgul OP, podkreślił ich bliskie relacje z Rzeczpospolitą, trwające aż do XVIII w. – a potem ich rolę w powojennym, polskim już Wrocławiu. – Nasza obecność tutaj, jako miejskiej jednostki, jest dowodem na to, że Wrocław – miasto, które będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 r. – interesuje się swoją historią, chce ją badać i upowszechniać – mówił Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Sesję rozpoczęły wykłady historyków poświęcone najstarszym dziejom śląskich dominikanów, a także rozłamowi na tle narodowościowym, jaki dokonał się wśród nich w XV w. W czasie sobotnich wykładów – odbywających się od 9.00 w Starym Refektarzu dominikańskiego klasztoru – nad dominikańską spuścizną pochylą się historycy sztuki.

*

Główne uroczystości jubileuszowe rozpoczną się 18.10. – w programie o 18.00 nieszpory gregoriańskie w kaplicy bł. Czesława, o 19.00 Msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, bp. Andrzeja Czai, o 21.00 nocne czuwanie wspólnot charyzmatycznych Wrocławia w intencji miasta. 19.10. o 12.00 odbędzie się uroczysta Eucharystia z udziałem abp. Celestino Migliore, abp. Józefa Kupnego, bp. Krzysztofa Nitkiewicza, o 18.00 gregoriańskie nieszpory oraz Msza św. w rycie dominikańskim, sprawowana przez kapłanów z Bractwa Św. Wincentego Ferreriusza z klasztoru św. Tomasza z Akwinu w Chémeré-le-Roi we Francji.

Na początku grudnia spodziewać się możemy internetowej premiery filmu w reżyserii Michała Bernardyna, poświęconego patronowi miasta.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..