Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wskrzeszona tradycja

I Piesza Pielgrzymka na Święte Wzgórze na Osobowicach wyruszyła z parafii pw. Macierzyństwa NMP we Wrocławiu.

Kiedyś pielgrzymki do cudownej figurki Maryi znajdującej się w kaplicy w Lesie Osobowickim były bardzo popularne. Wzgórze, miejsce, gdzie na długo przed narodzeniem Chrystusa znajdowało się prastare grodzisko, stało się słynne dzięki figurce Matki Bożej Osobowickiej i łaskom, jakie tu otrzymywano (zwłaszcza uzdrowieniu pewnego kantora przyczyniło się do rozsławienia tego miejsca). Kaplica, ufundowana przez Johanna G. Korna, spoczywającego w jej krypcie, została ostatnimi czasy odnowiona staraniem proboszcza osobowickiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ks. Krzysztofa Jankowiaka. Przy kaplicy i zabytkowych stacjach Drogi Krzyżowej odbywają się co roku Spotkania z Poezją i Piosenką Religijną.

Październikowa piesza pielgrzymka, która wyruszyła z Pilczyc, to wskrzeszenie dawnych pątniczych tradycji. Jej uczestnicy nawiedzili po drodze kościół na Kozanowie oraz świątynię pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wzięli udział w Eucharystii na Świętym Wzgórzu, a mieszkańcy Osobowic ugościli ich grochówką i ciastem.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma