Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tośmy sobie pogadali

Trudno mi było zrozumieć, że do debaty, której przysłuchuje się wcale niemała grupa studentów i osób zainteresowanych tematem, zapraszane są osoby, o których wiemy, że od samego początku do końca mają dokładnie te same poglądy.

Pytałem: Czemu ma służyć dyskusja panelowa, np. na temat aborcji, w której biorą udział: ksiądz, osoba z fundacji Pro – Prawo do życia i ktoś organizujący marsze dla życia. W jaki sposób mamy poznać poglądy osób, które się z nami nie zgadzają, skoro do dyskusji ich nie dopuszczamy? Jak mamy nauczyć się z nimi rozmawiać, prowadzić dialog i umiejętnie przekazywać własne racje, skoro od początku uważamy, że z nimi rozmawiać nie będziemy i do dyskusji ich nie zapraszamy... Dziwiłem się, pytałem, aż do dziś.

Okazuje się bowiem, że poważne dyskusje na nie mniej poważne tematy i „spieranie się" we własnym gronie to nie tylko domena jednego środowiska. Oto w czasie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław, w debacie na temat „brunatnej Polski”, wzięli udział: prof. Zygmunt Bauman, prof. Magdalena Środa, redaktor Jacek Żakowski i Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Oczywiście, dla przyzwoitości paneliści od czasu do czasu pozwolili sobie na niezgodzenie się z tezą przedmówcy, jednak ci, z którymi – moim zdaniem – powinni rozmawiać na ten temat, jak to zauważył Jacek Żakowski, „zostali wpędzeni do policyjnej suki i nie mogli stać ze swoim transparentem”.

Podobno tak już jest, że ludzie lubią czytać te gazety, o których z góry wiedzą, że zgadzają się z ich poglądami. Słuchają tych mediów, które dają gwarancję „dowalenia” ludziom, których nie lubią. Ale cóż się dziwić zwyczajnym zjadaczom chleba, skoro przykład zamknięcia na innych idzie z góry. Zostaje krzyk na ulicy albo anonimowe obrzucanie błotem na forach internetowych.

A dla przyzwoitości - wielki ukłon w stronę XIII LO we Wrocławiu i działającej w tej szkole Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej. Tam odbyła się nie tak dawno dyskusja panelowa, która była dyskusją nie tylko z nazwy. Może trzeba się uczyć od licealistów?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Obserwator
  20.10.2013 11:07
  Ten dialog jest bardzo typowy.

  Lewicowi doktrynerzy organizuje panel, na który zapraszani są wyłącznie ludzie o poglądach ultra lewicowych - jeśli tak naprawdę jakiekolwiek poglądy mają, ale to inna sprawa.

  Sprawę firmuje PO, którego ideologiczną bazę stanowi skrajna lewica. Zaprasza się stalinowskich zbrodniarzy.

  Lokal jest obstawiamy przez kordony policji, a czasem w budynku czatują oddziały antyterrorystyczne (jak przy poprzednim wystąpieniu Baumana we Wrocławiu).

  Tych, co ośmielają się zaprotestować przeciwko obecności zbrodniarzy i lewackiemu ekstremizmowi aresztuje policja. Tym razem aresztowano 20 (słownie dwadzieścia) osób, w tym kobietę w ciąży. Jeśli już policja chciała kogoś ukarać, wystarczyło spisać dane osobowe, nie było konieczności aresztowań. Tak się zastrasza społeczeństwo.

  Niektórzy wołali "komuno wróć", no i wróciła za sprawą PO i z stalinistami na świeczniku.


  doceń 3
 • do Redakcji
  20.10.2013 14:50

  Dygresja: przeglądałem "Gościa" i dodatek gdański.

  Ani jednego słowa o XX gdyńskiej pielgrzymce ludzi pracy i o wniesieniu relikwii Ks. J. Popiełuszki.

  Dlaczego aż tak boicie się księdza Jerzego? Kościół bał się go za życia i próbuje o nim zatrzeć pamięć po jego śmierci. Wstyd mi za Was!

  doceń 1
 • kochana
  20.10.2013 15:06
  Jednak trzeba mieć dużo odwagi by pozostać sobą w gronie osób nie podzielających naszych poglądów.Nie dawno spotkałam się po latach z osobami które chodziły że mną do szkoły.
  Świat zupełnie innych wartości wystarczy wspomnieć że w śród znajomych były 2 panie działające obecnie w Kongresie Kobiet,osoby rozwiedzione "producent dzieci "itp.
  Ja jedna w śród nich czułam się trochę jak Ufoludek.Jednak miałam okazje dać świadectwo mojej wiary.Uszanowano moje poglądy,wspomnę też że zawieźli mnie na to spotkanie i odwieźli
  oraz zapłacili za mój udział gdyż jako rencistka nie stać mnie na taki wydatek.Zostałam też zaproszona na następne spotkanie.Warto świadczyć i dzielić się swoją wiarą to nigdy nie jest daremne.
  doceń 6
 • dario
  20.10.2013 22:33
  O dialogu z jednym z uczestników tzw. dialogu podczas "Dialogu":
  http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1370,prof-bauman-w-naszym-dzienniku.html
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma