Nawet najstarsi uczestnicy pielgrzymki LSO do grobu patronki wyboru Karola Wojtyły na papieża nie pamiętają dokładnie, kiedy rozpoczęła się ta tradycja. - To nie jest ważne. Chcemy tu być - mówią.
Jedno jest pewne – wspólne pielgrzymowanie ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i członków parafialnych scholi, a z czasem także nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz ojców ministrantów zapoczątkował zmarły niedawno ks. prof. Eugeniusz Mitek. Na stałe wpisało się ono w cykl obchodów ku czci patronki Śląska. Tradycję tę kontynuuje od ponad 20 lat diecezjalny moderator LSO, ks. Mirosław Dziegiński.
Witając pielgrzymów w trzebnickim sanktuarium, proboszcz ks. Jerzy Olszówka wskazał na głęboką wiarę św. Jadwigi, która prowadziła ją zarówno do zjednoczenia z Bogiem, jak i do pochylenia się nad drugim człowiekiem. – Przychodzimy do niej by prosić, aby umocniła naszą wiarę i byśmy naszą wiarę kształtowali na jej wzór – mówił proboszcz.
Do przeżywanego Roku Wiary nawiązał także w homilii bp. Andrzej Siemieniewski, który przewodniczył Eucharystii. – Słowo „wiara” może oznaczać różne rzeczy – zauważył hierarcha, dodając: – Ktoś może powiedzieć: „wierzę”, a ma na myśli, że uznaje teoretycznie tylko rzecz, biorąc za prawdę różne zdania, wypowiedzi i tezy o Panu Bogu. Człowiek taki mówi np.: „wierzę, że Jezus jest Synem Bożym”, ale ta prawda pozostaje na zewnątrz mnie. Nie porusza. Taką wiarę nazywamy wiarą statyczną, to znaczy nie staje się ona siłą poruszająca mnie z miejsca.
Ksiądz biskup przypomniał przy tym, że nie wystarczy mówić: „wierzę że”. Trzeba przejść do „wierzę w” Pana Jezusa, Jego moc, dar, słowo, które dał czy w liturgię, do której Chrystus zaprasza. Tę wiarę nazwał dynamiczną. – Tak jak dynamo w rowerze, które sprawia, że mogę nagle odkryć źródło światła, a moje życie staje się rozświetlone – tłumaczył bp Andrzej zachęcając, by w wierze iść jeszcze dalej i wskazując jako ideał wyznanie „wierzę Tobie Panie Jezu”.
Posłuchaj całej homilii biskupa Andrzeja Siemieniewskiego:
W naszej diecezji służbę przy ołtarzu w parafiach naszej diecezji pełni prawie 8 tys. członków LSO, w tym: 3,5 tys. to uczniowie szkół podstawowych, ponad 2 tys. gimnazjalistów, 1,2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prawie 800 należących do LSO to młodzież studiująca i pracująca, a ok. 400 ojców ministrantów. Ponadto 974 osoby to kandydaci do przyjęcia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza.
Przed Eucharystią konferencję nt. wiary w życiu chrześcijanina wygłosił ks. Tobiasz Matkowski
Ks. Rafał Kowalski /GN
W całej diecezji do różnych scholi parafialnych należy ok. 3,5 tys. osób
Ks. Rafał Kowalski /GN