Nowy numer 32/2020 Archiwum

Kwestują na cmentarzach

21 października zaczyna działać Ogrzewalnia św. Brata Alberta we Wrocławiu. Placówka znajduje się przy ul. Małachowskiego 11, obok noclegowni dla mężczyzn.

Ogrzewalnia, działająca w chłodnych miesiącach, to miejsce, gdzie całodobowo można znaleźć schronienie (choć nie jest to, jak w noclegowni, miejsce do spania), ogrzać się, napić herbaty, w miarę możliwości skorzystać z posiłku, w pobliskiej noclegowni umyć się i skorzystać z pralni. Przewidziana na 70 osób, w poprzednim sezonie „przygarniała” średnio ponad 100 osób dziennie. Jej funkcjonowanie okazuje się niezbędne, gdy na czas zimowy we Wrocławiu gromadzi się więcej niż zwykle osób bezdomnych i brakuje miejsc w pozostałych, całorocznych placówkach wspierających ludzi bez dachu nad głową.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta rozpoczyna zakrojoną na szeroką skalę akcję zimowej pomocy. Jej elementem są m.in. kwesty na wrocławskich cmentarzach – prowadzone już od 31 października. Kolejna zbiórka, pod hasłem „Zielony Mikołaj”, prowadzona będzie w centrach handlowych Wrocławia przed Bożym Narodzeniem (dochód przeznaczany jest m.in. na prezenty mikołajkowe dla małych podopiecznych Schroniska dla Kobiet i Matek z Dziećmi przy ul. Strzegomskiej oraz na przygotowanie świąt). Wtedy też można zwykle nabyć tzw. Talerz Miłosierdzia – talerzyk dla „niespodziewanego gościa” przy wigilijnym stole, z którego dochód przeznaczony jest na cele towarzystwa.

Albertyńskie placówki dla bezdomnych – we Wrocławiu przy ul. Bogedaina, Małachowskiego, Strzegomskiej oraz w Szczodrem – chętnie przyjmą od darczyńców zimową odzież, koce, kołdry, pościel, opakowane trwale artykuły spożywcze. Towarzystwo nie ogranicza się do pomocy tym, którzy sami o nią proszą – w okresie jesienno-zimowym, w ramach tzw. streetworkingu, patroluje miejsca przebywania bezdomnych: pustostany, ogródki działkowe, dworce. Nawiązują z nimi kontakt, docelowo zachęcając ich do skorzystania z instytucjonalnej pomocy.

Osoby chętne, by wesprzeć Towarzystwo św. Brata Alberta, mogą zajrzeć także do Punktu Dobroczynnego Pomagacz.org – gdzie można nabyć wiele interesujących rzeczy (zabawki, ubrania, naczynia, itp.), zasilając przy okazji fundusze albertyńskich placówek. Więcej o możliwych formach wsparcia, także finansowego, na www.bratalbert.wroc.pl.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama