GN 32/2020 Archiwum

Pomóż Kamilowi

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego apelują o pomoc dla chorego na białaczkę kolegi. Każdy może się przyłączyć.

Kamil Duszenko niedawno obronił doktorat i - jak mówią o nim przyjaciele z Uniwersytetu Wrocławskiego - jest wybitnym matematykiem, złotym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, uzdolnionym pianistą, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem. Dla niego i wielu innych chorych na białaczkę największą szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Aby pomóc koledze, w poniedziałek 28 października od godz. 11 do 16 w sali nr 311 Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Grunwaldzki 2/4) organizują akcję rejestracji dawców szpiku. Tłumaczą, że dawcą może zostać niemal każdy pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. – Podczas rejestracji pobierana jest jedynie krew (ok. 4 ml) lub wymaz z wewnętrznej strony policzka, a jeśli nasze cechy genetyczne okażą się zgodne z cechami osoby potrzebującej, wówczas dopiero otrzymamy informację, że oddając komórki macierzyste, możemy uratować komuś życie – tłumaczą przyjaciele Kamila, dodając: – Szanse rosną, gdy wielu z nas podda się temu prostemu badaniu.

Dla wszystkich, którzy mają wątpliwości, o 11.15 w sali HS Instytutu Matematycznego prelekcję wygłosi prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Tych, którzy tego dnia nie będą w stanie dotrzeć na uniwersytet, organizatorzy akcji zapraszają do zgłoszenia się w Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych (ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław, wejście C, pokój 44, od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.00; informacja pod numerem telefonu 71 791 19 99).

Zobacz, jak wygląda rejestracja dawców szpiku:

ZAREJESTRUJ SIĘ JAKO POTENCJALNY DAWCA SZPIKU!
DKMSPolska


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama