Nowy numer 25/2018 Archiwum

Jest wyjście

Otrzymana z Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej FAM we Wrocławiu kartka z wynikiem badań genetycznych nie pozostawia wątpliwości. Dzieciątko pani Aleksandry ma tzw. zespół Edwardsa – jeśli się urodzi, prawdopodobnie umrze wkrótce po przyjściu na świat. Co dalej?

Na tej samej kartce znajduje się informacja o tym, że „wynik badania spełnia warunek dopuszczalności przerywania ciąży”, poniżej wymienione są zalecenia lekarskie „w przypadku podjęcia decyzji o kontynuacji ciąży”, a jeszcze niżej informacja o tym, że „niezależnie od podjętej decyzji” pani Aleksandra „może zostać objęta bezpłatną pomocą psychologiczną lub lekarską: Centrum Medyczne „Baby vita” (Towarzystwo Rozwoju Rodziny)”. Ból rodziców niewyobrażalny. Wskazanie miejsca, gdzie można we Wrocławiu szukać pomocy, umieszczone tuż po przytłaczającym wyniku badań, wydaje się „ludzkim” gestem, który sprawia, że mama i tata nie czują się pozostawieni sami sobie w dramatycznej sytuacji.

Pani Aleksandra szuka podstawowych danych o wspomnianym wyżej centrum medycznym. Nie jest to trudne. Sprawia jednak, że rodzicom odechciewa się korzystać z proponowanej pomocy. Na oficjalnej stronie internetowej Towarzystwa Rozwoju Rodziny znaleźć można informację o tym, że jest ono akredytowanym członkiem International Planned Parenthood, a wśród jego celów jest m.in. „wspieranie prawa kobiet do aborcji w ramach obowiązujących ustaw”. Wystarczy zajrzeć do Wikipedii, by dowiedzieć się, że International Planned Parenthood to potężna organizacja działająca m.in. na rzecz szerokiego dostępu do antykoncepcji i aborcji, będąca operatorem jednej z największych sieci klinik oferujących takie zabiegi. Łatwo też znaleźć informacje o wysuwanych wobec niej zarzutach o działalność eugeniczną i rasistowską – w związku z promowaniem aborcji zwłaszcza wśród czarnoskórych obywateli USA.

Czy powinno się proponować rodzicom pomoc w tym jednym i właśnie takim środowisku, dla wielu ludzi – nie tylko wierzących – kontrowersyjnym?

Warto w tym miejscu dodać, że osoby, które nie biorą pod uwagę aborcji dziecka obciążonego nawet najpoważniejszymi wadami, które chcą otoczyć je troską i miłością, mają we Wrocławiu gdzie się zwrócić. Nie chodzi tylko o funkcjonujące od dawna poradnie rodzinne. Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci właśnie rozwija osobną gałąź swojej działalności – hospicjum perinatalne. Jeśli rodzice już w czasie ciąży dowiedzą się o śmiertelnej chorobie swojego maleństwa, mogą tu uzyskać pomoc w kontaktach z lekarzami i psychologami, którzy nie będą namawiać ich do aborcji, ale ukażą, jak można pomóc choremu dziecku i całej rodzinie. Doświadczenie specjalistów potwierdza bowiem, że wszystkim o wiele łatwiej przejść przez dramatyczną sytuację, właściwie przeżyć żałobę, jeśli choremu maluszkowi pozwolono się urodzić, jeśli został otoczony miłością i godnie pożegnany. We wspomnianym hospicjum na chętnych czeka także wsparcie duchowe (oraz informacje dotyczące zagadnień bioetycznych, np. dotyczących tzw. uporczywej terapii) ze strony kapłana i innych przygotowanych do tego osób. Kontakt można znaleźć tutaj.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • beatajarosz
  06.11.2013 22:08
  Witam serdecznie.
  Z ogromną przykrością przeczytałam powyższy tekst. Od ponad czterech lat w Centrum Medycznym Baby Vita Towarzystwa Rozwoju Rodziny we Wrocławiu, świadczymy profesjonalne usługi na rzecz rodzin, które straciły swe dziecko w czasie ciąży lub w okresie okołoporodowym, jak również na rzecz rodziców, którzy zdecydowali się na urodzenie swego chorego dziecka. Lekarze psychiatrzy, psychologowie, doradcy z ogromną uważnością i empatią prowadza grupy wsparcia, grupy terapeutyczne, terapię i wsparcie indywidualne. Na naszej stronie internetowej - www.trr.info.pl - zamieściliśmy pełne teksty czterech książek terapeutycznych dedykowanych rodzicom z problemem straty dziecka w najwcześniejszym okresie jego życia. Bohaterkami tychże są nasze pacjentki,wśród których są również matki i ojcowie, którym towarzyszyliśmy wsparciem i wiedzą w czasie ciąży i oczekiwania porodu chorego dziecka / po otrzymaniu niekorzystnych wyników badań dziecka/.
  Zamieszczony tekst jest krzywdzący dla całego zespołu specjalistów, jak również dla rodzin z problemem straty dziecka. Aktualnie pod naszą profesjonalną opieką jest kilkanascie rodzin z przedmiotowym problemem.
  W trosce o dobro naszych pacjentów i dobre imię Centrum, oczekujemy sprostowania zamieszczonego tekstu.
  Pozdrawiam, Beata Jarosz - autor i współre-alizator oferty dedykowanej Aniołkowym Rodzicom
  doceń 0
 • acombik
  07.11.2013 11:56
  Szanowna Pani,
  zamieszczony przeze mnie komentarz nie stanowił próby podsumowania, ocenienia całej działalności Centrum Medycznego Baby Vita (co zresztą wpisane jest w samą formę krótkiego komentarza, felietonu). W swoim tekście zwróciłam uwagę jedynie na fakt jego powiązania z Towarzystwem Rozwoju Rodziny, które wyraźnie przedstawia się jako członek akredytowany instytucji kojarzonej m.in. z propagowaniem aborcji (trudno tu cokolwiek sprostowywać - takie informacje znajdują się na oficjalnych stronach wspomnianych organizacji). Nie negując pozytywnej działalności tych organizacji na wielu polach, zwróciłam uwagę, że fakt powiązania z proaborcyjnymi środowiskami, sprawia, że wiele osób wolałoby mieć szansę korzystania ze wsparcia innych placówek.
  Czy mogłaby Pani wskazać, które zdanie z mojego komentarza uważa Pani za nieprawdziwe?
  doceń 1
 • eldad
  07.11.2013 12:05
  A mnie panie redaktor nie zainspirowała do poszukiwań tak bardzo jak pani Beata Jarosz. Ot zwyczajny komentarz. Czytając jednaj komentarz do komentarza wszedłem na stronę i uważam, że lepiej jest wpisać od razu adres http://www.trr.info.pl/index.php?strona=onas
  Polecam przeczytać.
  doceń 1
 • eldad
  07.11.2013 12:17
  Poszukiwania trwają nadal i oto ciekawy materiał na Wikipedii o towarzystwie, którego trr jest akredytowanym członkiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Planned_Parenthood
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma