Nowy numer 3/2021 Archiwum

Święty, czyli normalny chrześcijanin

Metropolita przewodniczył 1 listopada Mszy św. na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

– Każdy może i powinien być święty. Świętość należy do normalności życia chrześcijańskiego – mówił abp Józef Kupny, tłumacząc że droga do świętości jest drogą ośmiu błogosławieństw – drogą, na której odnaleźć się może każdy. W swojej codzienności, pośród zwykłych sytuacji, wszyscy możemy przyjąć postawy, które uczynią nas błogosławionymi, nawet jeśli borykamy się ze swoimi słabościami, grzechami.

Metropolita podkreślił, że podczas uroczystości Wszystkich Świętych wspominamy nie tylko tych, którzy zostali kanonizowani. – Nie mamy problemu z tym, by o tych wszystkich naszych braciach i siostrach, którzy zostali wyniesieni na ołtarze, myśleć, że są święci (…) Ale czy mamy odwagę myśleć o naszych bliskich, na groby których przychodzimy, że są świętymi? Żeby takiej odwagi myślenia nabrać, trzeba uwolnić słowo „świętość” od lęku, jakie ono budzi z powodu pewnych mylnych wyobrażeń – tłumaczył arcybiskup. – To nie jest tak, że ktoś nie jest święty, bo za swego życia żadnych nie sprawił cudów. Świętość może obejmować zjawiska nadzwyczajne, lecz nie utożsamia się z nimi (…). Leży ona w zasięgu możliwości każdego z nas.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii:

Po Eucharystii wyruszyła procesja do pięciu stacji, przy których trwała modlitwa za kolejne grupy zmarłych. Najpierw zatrzymano się przy grobowcu, gdzie spoczywają biskupi pełniący niegdyś posługę we Wrocławiu: bp Józef Marek, bp Andrzej Wronka, bp Paweł Latusek. Tutaj (tuż obok chętnie odwiedzanego grobu ks. Aleksandra Zienkiewicza) zgromadzeni uczestniczyli w modlitwie za kapłanów.

Święty, czyli normalny chrześcijanin   Wiele osób uczestniczyło w Eucharystii nad grobami swoich bliskich Agata Combik /GN Święty, czyli normalny chrześcijanin   Msza św. na cmentarzu Agata Combik /GN

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama