Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Święty, czyli normalny chrześcijanin

Metropolita przewodniczył 1 listopada Mszy św. na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

– Każdy może i powinien być święty. Świętość należy do normalności życia chrześcijańskiego – mówił abp Józef Kupny, tłumacząc że droga do świętości jest drogą ośmiu błogosławieństw – drogą, na której odnaleźć się może każdy. W swojej codzienności, pośród zwykłych sytuacji, wszyscy możemy przyjąć postawy, które uczynią nas błogosławionymi, nawet jeśli borykamy się ze swoimi słabościami, grzechami.

Metropolita podkreślił, że podczas uroczystości Wszystkich Świętych wspominamy nie tylko tych, którzy zostali kanonizowani. – Nie mamy problemu z tym, by o tych wszystkich naszych braciach i siostrach, którzy zostali wyniesieni na ołtarze, myśleć, że są święci (…) Ale czy mamy odwagę myśleć o naszych bliskich, na groby których przychodzimy, że są świętymi? Żeby takiej odwagi myślenia nabrać, trzeba uwolnić słowo „świętość” od lęku, jakie ono budzi z powodu pewnych mylnych wyobrażeń – tłumaczył arcybiskup. – To nie jest tak, że ktoś nie jest święty, bo za swego życia żadnych nie sprawił cudów. Świętość może obejmować zjawiska nadzwyczajne, lecz nie utożsamia się z nimi (…). Leży ona w zasięgu możliwości każdego z nas.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii:

Po Eucharystii wyruszyła procesja do pięciu stacji, przy których trwała modlitwa za kolejne grupy zmarłych. Najpierw zatrzymano się przy grobowcu, gdzie spoczywają biskupi pełniący niegdyś posługę we Wrocławiu: bp Józef Marek, bp Andrzej Wronka, bp Paweł Latusek. Tutaj (tuż obok chętnie odwiedzanego grobu ks. Aleksandra Zienkiewicza) zgromadzeni uczestniczyli w modlitwie za kapłanów.

Wiele osób uczestniczyło w Eucharystii nad grobami swoich bliskich   Wiele osób uczestniczyło w Eucharystii nad grobami swoich bliskich Agata Combik /GN Msza św. na cmentarzu   Msza św. na cmentarzu Agata Combik /GN

 


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma