Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przedszkolaki do Komunii

Arcybiskup Józef Kupny podpisał instrukcję w sprawie przygotowania i przystępowania dzieci do Wczesnej Komunii Świętej w archidiecezji wrocławskiej.

Po nakreśleniu obowiązujących w Polsce ogólnych zasad dotyczących przystępowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej oraz przytoczeniu dokumentów, które mówią, iż zasadniczo odbywać się to będzie od roku szkolnego 2014/2015 w trzeciej klasie szkoły podstawowej, a także zwróceniu uwagi na nauczanie papieży, podkreślających wartość wczesnej (tzn. przed rozpoczęciem uczęszczania do szkoły) Komunii św., metropolita wrocławski zwraca uwagę na warunki, które powinny zaistnieć, by dziecko mogło wcześniej niż w trzeciej klasie szkoły podstawowej po raz pierwszy w pełni uczestniczyć we Mszy św.   

„Przede wszystkim w rodzinie dziecka musi istnieć życie religijne” – czytamy w instrukcji , która w dalszej części wyjaśnia: „Rodzice związani sakramentalnym węzłem muszą być osobami praktykującym. Najważniejsze jest to, by żyli żywą wiarą”. Metropolita dodaje, że jeśli rodzice sami w sposób czynny i pełny uczestniczą w Najświętszej Eucharystii, tym samym dają gwarancję, że tę wiarę rozwiną również u swojego małego dziecka. „Z tego wynika, że do Wczesnej Komunii Świętej można dopuścić dzieci tych rodziców, którzy sami są osobami głęboko religijnymi, dbają o atmosferę religijną w rodzinie i dają moralną pewność, że troszczyć się będą o ich życie eucharystyczne i religijno-moralne wychowanie” – pisze arcybiskup. Zwraca przy tym uwagę, że przystąpienia do Wczesnej Komunii Świętej nie można nikomu narzucić. Nie wolno także traktować jej jako wyróżnienia czy nagrody.

Inicjatywa ma wyjść od rodziców, którzy prośbę umożliwienie przygotowania i przystąpienia do Wczesnej Komunii Świętej ich dziecka powinni złożyć na początku roku szkolnego. Cykl przygotowań obejmuje dwa lata, przy czym instrukcja wskazuje na treści, jakie powinno się w tym czasie przekazać dziecku, oraz nakreśla ogólnie, jak ten proces powinien przebiegać.

Ksiądz arcybiskup zwraca również uwagę, że nie powinno się urządzać dla dziecka dwukrotnej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej: prywatnej oraz wspólnie z rówieśnikami. Przez następne lata szkoły podstawowej należy urządzać rocznice Pierwszej Komunii Świętej.

Hierarcha wyraża nadzieję, że praktyka Wczesnej Komunii Świętej przyczyni się do pogłębienia więzi rodzin z Kościołem, pozytywnie wpłynie na rodziców i uczuli ich na to, by byli żywymi świadkami wiary. 

Pełny tekst instrukcji dostępny tutaj


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama