Nowy numer 25/2018 Archiwum

Historia bywa smutna

Koncerty, wystawy, Marsz Wzajemnego Szacunku, spotkanie z rabinem i projekcja filmu – o najbliższych wydarzeniach we Wrocławiu opowiada Bente Kahan.

Wprawdzie kulminacyjne wydarzenia związane z rocznicą Nocy Kryształowej są przewidziane na najbliższy weekend, jednak już dziś we wrocławskich szkołach  uczniowie mogą oglądać spektakl „Pieśni z getta”, przygotowany przez Fundację Bente Kahan, organizatora Dni Wzajemnego Szacunku w stolicy Dolnego Śląska. –  W tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę powstania w gettcie warszawskim, w związku z tym chcieliśmy pokazać mało znaną stronę życia w tych zamkniętych obszarach, jakimi były getta – mówi Bente Kahan, norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, właścicielka działającej we Wrocławiu fundacji, dodając, iż najczęściej getta kojarzone są ze smutnymi wydarzeniami. – Będziemy Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem. Ze względu na bliskie sąsiedztwo innych budynków ta synagoga nie została podpalona, co uchroniło ją od całkowitego zniszczenia   Dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem. Ze względu na bliskie sąsiedztwo innych budynków ta synagoga nie została podpalona, co uchroniło ją od całkowitego zniszczenia Ks. Rafał Kowalski /GN „podróżować” m.in. do gett w Warszawie, Wilnie i Krakowie, by przyjrzeć się działającym tam: teatrom, kawiarniom artystycznym, posłuchać koncertów i dostrzec, że sztuka nadaje znaczenie życiu człowieka nawet w obliczu wielkiej tragedii. Mieszkającym tam ludziom dawała nadzieję, była ucieczką od otaczającej ich rzeczywistości, namiastką wolności – tłumaczy Bente, podkreślając, że w wielu gettach tworzono wspaniałe teksty piosenek także w języku polskim.

Spektakl „Pieśni z getta” będzie można obejrzeć także w Synagodze pod Białym Bocianem 9 listopada o godz. 18. Po nim odbędzie się spotkanie z rabinem Kevinem Halem, którego rodzina pochodzi z Wrocławia, a następnie do miejsca, gdzie stała spalona w czasie Nocy Kryształowej synagoga wyruszy Marsz Wzajemnego Szacunku.

Zdaniem Bente Kahan Wrocław jest bardzo specyficznym miejscem, w którym widzimy, że historia związana z wydarzeniami z 9 na 10 listopada 1938 r. w Niemczech nie jest jedynie historią jednego narodu, ale wpisuje się w historię całej Europy. Tłumaczy, że wprawdzie w 1938 r. było to miasto niemieckie, być może dlatego nie ominęły go wydarzenia związane z antysemickimi zamieszkami, do których doszło na ulicach Frankfurtu, Monachium, Norymbergii czy Hamburga. – To tutaj spłonęła jedna z największych synagog, jakie wówczas istniały na terytorium Niemiec – podkreśla B. Kahan, dopowiadając, że o znaczeniu spalonej synagogi świadczy fakt, iż jako jedyna w formie makiety trafiła do Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Bente Kahan   Bente Kahan Ks. Rafał Kowalski /GN B. Kahan zwraca również uwagę, że  wydarzenia 9 listopada można uważać za początek pogromu narodu żydowskiego. – Bolesne jest to, że ludzie stali i patrzyli jak pewna grupa osób niszczyła żydowskie domy i sklepy, wybijała szyby czy paliła synagogi. Nie reagowali. To nie powinno się nigdy zdarzyć, że człowiek będzie obojętny na zło wyrządzane innym, bez względu na ich narodowość – tłumaczy.  Podkreśla przy tym, że nigdy nie jest za dużo nauczania o konieczności szacunku do drugiego człowieka. – My często w rodzinach mamy problem z akceptacją swoich najbliższych. Pytamy na przykład: „Dlaczego on nie myśli tak jak ja?” Musimy uczyć otwartości i takiej postawy, która – jeśli człowiek nie wyrządza zła samemu sobie ani innym – szanuje dokonywane przez niego wybory – przekonuje. Dopowiadając, że nie możemy oczekiwać, iż znikną ludzie inaczej myślący, czy wyznający inną religię. – Wręcz przeciwnie – świat się zmniejszył i będziemy takie osoby spotykać coraz częściej.   

Na pytanie: czy organizując obchody rocznicy Nocy Kryształowej nie obawia się, że zostanie posądzona o to, co często zarzuca się Polakom, iż lubujemy się w świętowaniu tragicznych wydarzeń z naszej historii Bente Kahan odpowiada z uśmiechem: – Bo Żydzi są trochę podobni do Polaków i dodaje:  

Zapraszając wszystkich wrocławian do udziału w Marszu Wzajemnego Szacunku szefowa Fundacji Bente Kahan zaznacza, że nie polega on jedynie na przejściu pewnej drogi, ale ma skłaniać do refleksji nad swoim życiem i dokonywanymi wyborami. – Dobrze kiedy jego uczestnicy zadadzą sobie pytanie: „Co chcemy osiągnąć w tym życiu, czy tylko konsumować i zdobywać” – puentuje Bente.

W programie Dni Wzajemnego Szacunku 10 listopada w Synagodze pod Białym Bocianem będzie można obejrzeć film „Przejście” Jana Lorenza.

Do udziału w Dniach Wzajemnego Szacunku zaproszeni są wszyscy Dolnoślązacy   Do udziału w Dniach Wzajemnego Szacunku zaproszeni są wszyscy Dolnoślązacy Fundacja Bente Kahan
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma