Nowy numer 3/2021 Archiwum

Flaga na Kaczce (wideo)

Z okazji Święta Niepodległości w okolicach mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu zacumował najstarszy żaglowiec w Polsce "Złota Kaczka". Na jego maszt została wciągnięta największa w Polsce bandera o wymiarach 10 na 5 metrów.

Statek o długości 22,5 m i szerokości 4,8 m został zwodowany w Holandii w 1903 r. pod nazwą „De Drei Gebroeders" („Trzej bracia”). Jest najprawdopodobniej najstarszym żaglowcem w Polsce. W okresie międzywojennym pływał po Morzu Północnym i Bałtyku, potem między Warszawą i Gdańskiem, a po II wojnie służył jako muzeum kultur ludowych i kursował od Wrocławia, przez Poznań, Szczecin, po Gdańsk i Warszawę. Na jego pokładzie można było oglądać m.in. wystawę warszawskiego Muzeum Etnograficznego.

Zatonął na Odrze we Wrocławiu w 1990 r. Odnaleźli go członkowie 25. Wrocławskiej Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej. Po zabezpieczeniu pokładu i wykonaniu niezbędnych prac konserwacyjnych „Złota Kaczka” służyła jako miejsce zbiórek, magazyn i szkutnia. Szczególną rolę natomiast spełniła w czasie powodzi w 1997 r. Stała się wówczas bazą harcerzy pływających z pomocą do Świętej Katarzyny i Siechnic.

Statek został odremontowany głownie dzięki wsparciu miasta Wrocławia w ramach programu rewitalizacji zabytków. Od kilku lat użytkują go wodniacy z Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. „Złota Kaczka” pozostanie w okolicy mostu Grunwaldzkiego do 16.00. Do 14.00 każdy może zwiedzić jednostkę.

Złota Kaczka przy Moscie Grunwaldzkim
Rafal Kowalski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama