Nowy numer 28/2018 Archiwum

To ma być rewolucja

170 tysięcy dzieci rocznie ginie z powodu finansowania przez Unię Europejską aborcji w krajach Trzeciego Świata. „Nie można milczeć” – uznali organizatorzy I Europejskiego Kongresu pro life „Jeden z nas”. Jedną z uczestniczek spotkania była Ewa Rejman z Wrocławia.

Pod Europejską Inicjatywą Ustawodawczą „Jeden z nas”, stawiającą sobie za cel zakończenie finansowania z budżetu UE działań, w wyniku których niszczy się ludzkie embriony, podpisało się 1,9 mln Europejczyków. To blisko dwukrotnie więcej, niż jest konieczne, by sprawą zainteresowała się Komisja Europejska. Ma ona teraz obowiązek zorganizować wysłuchanie publiczne, w czasie którego liderzy inicjatywy przedstawią swoje argumenty (prawdopodobnie odbędzie się ono w przyszłym roku). Wtedy zostanie podjęta decyzja, czy sprawą zajmie się Parlament Europejski. Kolejnym sukcesem inicjatywy jest fakt, iż wymagane minimum podpisów przewidzianych dla poszczególnych państw udało się zebrać aż w 20 krajach UE.

– Sobotni dzień otwarty kongresu rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w prywatnej kaplicy arcybiskupów krakowskich – relacjonuje Ewa, dodając, że hierarcha, przywołując wielokrotnie postać bł. Jana Pawła II, wezwał obrońców życia do nieustawania w działaniach.

Kolejnym punktem kongresu była konferencja prasowa, w czasie której organizatorzy wyjaśnili, że obrona życia nie jest tematem konserwatywnym, lecz rewolucyjnym. Podobnie, jak swego czasu tematami rewolucyjnymi były niewolnictwo czy równouprawnienie kobiet. Jak podkreślił europoseł Carlo Casini, przewodniczący największej włoskiej organizacji pro life, dzięki inicjatywie zawiązała się swego rodzaju ekumeniczna grupa broniąca życia. Idea ta połączyła ludzi różnych wyznań i poglądów. Pokazano, że nie trzeba być katolikiem, aby sprzeciwiać się zabijaniu; wystarczy być człowiekiem (no, może człowiekiem rozumnym).

Kongres obejmował cztery panele dyskusyjne: europoselski, dotyczący polskich organizacji pro life, poświęcony marketingowi idei oraz dobroczynności. W gronie zaproszonych znaleźli się m. in. Kaja Godek, dr Antoni Zięba, ks. Tomasz Kancelarczyk, dr Paweł Wosicki, Mariusz Dzierżawski. Ogromne doświadczenie tych osób zapewniło odbiorcom jasny, ciekawy przekaz, z którym można pójść w świat, czyniąc go lepszym.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma