Nowy numer 3/2021 Archiwum

Most Odra–Niemen

Samorządowcy rejonu solecznickiego na Litwie uczestniczyli w programie aktywizującym polskie środowiska na Wileńszczyźnie.

Ponad połowa mieszkańców Dolnego Śląska ma korzenie na Kresach i duża część z tych osób pochodzi z Wileńszczyzny. W związku z tym kontakty polsko-litewskie w tym miejscu wydają się czymś zupełnie naturalnym – mówi Eugeniusz Gosiewski, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Odra–Niemen. To w związku z wielokrotnymi wizytami w rejonie solecznickim członków instytucji zrodził się pomysł, by tym razem zaprosić mieszkających tam Polaków na Dolny Śląsk.

– Chcielibyśmy konkretnej współpracy na płaszczyźnie ekonomicznej i gospodarczej, natomiast większość z nas, Polaków z Wileńszczyzny, przyjechała tu także po duchowe wsparcie – mówi Czesława Marcinkiewicz, wójt gminy Dziewieniszki w rejonie solecznickim. Jednym z elementów „budowania ducha” było krótkie spotkanie z wilniukiem kard. Henrykiem Gulbinowiczem. – Cieszę się, że mogę was tu przywitać – mówił hierarcha i wspominał swoje dzieciństwo. Jak zaznaczyła wyraźnie poruszona C. Marcinkiewicz, wrażenia z pobytu na Dolnym Śląsku uczestnicy wyjazdu przekażą swoim bliskim i znajomym.Więcej na: wroclaw.gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama