Nowy numer 2/2021 Archiwum

Budżet Dolnego Śląska zagrożony?

Nowe „janosikowe” pomoże Mazowszu kosztem Dolnego Śląska. Przez dzisiejsze głosowanie w Sejmie stracimy 66 mln zł.

Podatek „janosikowy” to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa, a jego wysokość zależy od osiąganych wpływów. Zasila budżet państwa, z którego finansowana jest subwencja ogólna trafiająca do samorządów.

Jak informuje Dagmara Turek-Samól z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 10 października Ministerstwo Finansów wysłało do wszystkich samorządów zawiadomienie o wysokości „janosikowego” w 2014 roku. Na podstawie tych wyliczeń tylko dwa województwa miałyby zapłacić „janosikowe” – mazowieckie i dolnośląskie. Dolny Śląsk miał wpłacić aż  268 mln zł, a subwencji dostałby jedynie 176 mln zł. Przegłosowane dziś zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego sprawiają jednak, zdaniem dolnośląskich urzędników, że sytuacja naszego regionu staje się niezmiernie trudna.

Nowy projekt „janosikowego” spowoduje, że do budżetu naszego województwa wpłynie nie 176 mln zł jak pierwotnie zakładano, a jedynie 110 mln zł. Oznacza to, że Dolny Śląsk straci aż 37 proc. zakładanej subwencji, czyli 66 mln zł i jest tym samym najbardziej poszkodowanym województwem w Polsce.

Na nowych wyliczeniach straci aż 15 województw. Korzyści dotyczyć będą jedynie Mazowsza. Oprócz Dolnego Śląska najwięcej pieniędzy straci województwo podkarpackie – 34 mln zł, warmińsko-mazurskie prawie 20 mln zł, zachodniopomorskie – ponad 17 mln zł, lubuskie i świętokrzyskie – po 15 mln zł.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, samorządy miały czas do 15 listopada, by złożyć projekty budżetów na przyszły rok. Województwo dolnośląskie na podstawie zawiadomienia Ministra Finansów z 10 października o wysokości „janosikowego” taki projekt budżetu na 2014 rok oczywiście przygotowało.

"Zmiana istniejącego porządku prawnego narusza stabilność funkcjonowania samorządów, które przygotowały budżety oraz Wieloletnie Prognozy Finansowe. Zmniejszenie bieżących dochodów województw uniemożliwia spełnienie nowych wskaźników dotyczących spłaty zadłużenia oraz równoważenia budżetów. W przypadku zmniejszenia subwencji regionalnej dla Dolnego Śląska o 66 mln zł, samorząd województwa nie będzie spełniał nowego wskaźnika ostrożnościowego wynikającego z ustawy o finansach publicznych" - czytamy w oświadczeniu Urzędu Marszałkowskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, marszałek Rafał Jurkowlaniec będzie interweniował, by projekt został zablokowany przez Senat.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama