Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tolerancja, szacunek czy miłość

Panel dyskusyjny o drodze do tolerancji, zorganizowany przez Fundację Dzielnicy Wzajemnego Szacunku odbył się w ewangelickim kościele pw. Opatrzności Bożej.

W dyskusji – prowadzonej przez dominikanina o. Norberta Oczkowskiego – wzięły udział przedstawicielki różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu: s. Sybilla Kołtan, żydowska malarka Mira Żelechower-Aleksiun, Stefania Goździk – dyrektor szkół w Centrum Diakonii i Ewangelizacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu, Joanna Lisek, pielęgnująca kulturę jidysz wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz reprezentująca prawosławie Anna Czerewacka, wieloletnia redaktor naczelna serwisu Cerkiew.pl.

Czy w imię tolerancji należy pozwolić komuś na działania destrukcyjne, prowadzące do zagłady? Czy tolerancja to tylko „znoszenie, ścierpienie” kogoś? Czy nie jest ona czasem formą obojętności? Niełatwych pytań nie  brakowało. – Drogą do prawdziwej tolerancji jest bycie autentycznym – mówiła S. Goździk, nawiązując do dziedziny wiary. – Celem dialogu międzyreligijnego jest także pogłębienie własnej tożsamości. Trzeba przystępować do niego będąc przygotowanym, by temu drugiemu móc coś podarować – podkreślała s. Sybilla, dodając, że jeśli nie będziemy dbać o własną tożsamość, możemy obawiać się lepiej poznawać wyznawców innych religii ze strachu, że zachwieje to naszymi przekonaniami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma