Nowy numer 24/2018 Archiwum

Nowe sanktuarium we Wrocławiu

Kościół św. Antoniego przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu, należący do parafii św. Mikołaja, ma zostać ustanowiony Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Uroczystość jest zaplanowana na 25 marca 2014 r., na godzinę 18.00. Wtedy, jak wyjaśnia proboszcz, o. Mariusz Tabulski OSPPE, będzie ogłoszony odpowiedni dekret metropolity wrocławskiego, w którym zostaną określone m.in. prawa do odpustów związanych z tym miejscem.

W parafii św. Mikołaja trwają właśnie rekolekcje adwentowe, głoszone przez o. Feliksa Folejewskiego, wpisane już w przygotowania do marcowej uroczystości. Rekolekcjonista, pytany o ideę powołania sanktuarium w specyficznym miejscu – w kościele, którego można wręcz nie dostrzec w rzędzie kamienic, w pobliżu miejsc pełnych pubów, dyskotek czy agencji towarzyskich – odpowiada: – Pomysł wszystkich sanktuariów, które są na świecie, nie pochodzi od człowieka. To nie ludzie wymyślali miejsca, gdzie Matce Bożej byłoby najlepiej – mówi.

Przytacza też kolejne przykłady, począwszy od zaśmieconej groty w Lourdes. – To nie paulini wymyślili Jasną Górę ani inne sanktuaria. To Ona powierzyła siebie temu zakonowi, pustelnikom – obecnie pustelnikom w sercu miasta. Zaproszeni, przyjechali do Wrocławia. Ale oni bez tego znaku, bez jasnogórskiej ikony, nie mają twarzy... Jeśli jest święta ikona, jeśli są Jej słudzy, jest konfesjonał, jest modlitwa, to – poprzez decyzje Kościoła – widać, że Pan Bóg chce, żeby na tutejszym skrzyżowaniu dróg, także jeśli chodzi o różne kultury i wyznania, było takie szczególne miejsce, sanktuarium. Aby Matka Jezusa w znaku jasnogórskim stała się światłem dla Wrocławia i wszystkich, którzy będą tą ulicą szli – aby nie zgubili drogi – mówi o. Feliks.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma