Ojciec święty ostatnio rozdawał Miserikordynę. Wrocławska zakonnica proponuje nam: Ślinoxyzynym, Figocylinę i Rybilamid, a do tego na deser Powerade Eliasza.
Książka pt. „Biblijne ścieżki siostry Agnieszki” to debiut pracującej od kilku lat we wrocławskim Cartiasie zmartwychwstanki. Znajdziemy tam m.in.: wywiad z Marią Magdaleną, porady jak negocjować z silniejszym od siebie partnerem biznesowym na przykładzie Abrahama, Estery i wdowy, międzynarodowy list gończy za Kainem, ewidencję pojazdów biblijnych, giełdę wartości chrześcijańskich i biblijną listę przebojów, a także lekarstwa, które skutecznością mogą konkurować ze słynną „Miserikordyną”.
– Pomysły przychodziły najczęściej w kaplicy, w czasie medytacji słowa Bożego – mówi autorka. – Chciałam wpisać teksty święte we współczesne formy: film, gazetkę, ulotkę promocyjną z apteki – dodaje. Tak otrzymaliśmy np. lek o nazwie Figocylina. – To owoc zatrzymania się nad fragmentem 2 Księgi Królewskiej, opowiadającym o śmiertelnej chorobie Ezechiasza oraz placku figowym, który uratował mu życie – opowiada s. Agnieszka.
Zamierzam dalej czytać Pismo Święte, a Duch Święty - ufam - nie poskąpi mi pomysłów - mówi s. Agnieszka ks. Rafał Kowalski /GN Wszystko rozpoczęło się od kilku znaków drogowych. – Nie myślałam o pisaniu książki – mówi zakonnica. – Kiedyś wpadło jednak w ręce ks. Aleksandra Radeckiego, ojca duchownego wrocławskiego seminarium graficzne przedstawienie przypowieści „O miłosiernym Samarytaninie” za pomocą znaków drogowych mojego autorstwa. Zapytał czy mam inne prace, a ponieważ w nowicjacie pisywałam do gazetki, materiałów trochę się nazbierało. Kiedy o. Aleksander zapoznał się z moimi pomysłami, namówił mnie do opublikowania ich. Tak powstał zbiór 42 utworów – wspomina. Recenzentami dzieła byli koledzy i koleżanki z pracy w Caritasie. – Niektórzy z nich nawet nie mieli pojęcia, że są takie teksty w Piśmie Świętym, a przecież pracują tu ludzie wierzący i praktykujący – mówi zakonnica i dodaje: – Cykl trzyletni lekcjonarza nie zawiera wszystkich fragmentów Biblii.
Książka może stanowić wspaniałą pomoc dla katechetów i duszpasterzy, przygotowujących homilie bądź spotkania dla dzieci i młodzieży. – Nawet nie myślałam, żeby stworzyć pomoc duszpasterską czy katechetyczną – zaznacza s. Agnieszka. – Jeśli komuś pomoże w jego posłudze, będzie to dla mnie wielką radością.
W rozmowie z GN autorka „Ścieżek” zdradza, że ma już gotowe pomysły na następny materiał. – Mam nadal zamiar czytać Pismo Święte, a Duch Święty jest tak hojny, że – jak ufam – nie poskąpi mi pomysłów – mówi.
Książka ukaże się 9 grudnia. Została wydana w ramach nieodpłatnej działalności statutowej Caritas. – Można ją nabyć w biurze Caritas we Wrocławiu lub w Księgarni Archidiecezjalnej, składając dobrowolną ofiarę i wspierając w ten sposób inicjatywy, które są przed nami – mówi siostra. – Przede wszystkim myślę tu o wigilii dla najuboższych oraz o przygotowaniu paczek dla biednych dzieci.
Koszt wydania jednego egzemplarza wynosi ok. 14 zł.
Dział "U Pana Boga na piecu" to przegląd potraw biblijnych i ciekawy wstęp do katechezy o Piśmie Świętym Ks. Rafał Kowalski /GN