Zakończyło się pierwsze posiedzenie komitetu koordynującego przygotowania Wrocławia do 10. Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. Delegacja International World Games Association wizytowała stolicę Dolnego Śląska.
Wrocław na dobre rozpoczyna przygotowania do 10. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. W sierpniu 2017 r., przez 10 dni, w kilkudziesięciu konkurencjach będzie rywalizowało kilka tysięcy sportowców. Za nimi, do stolicy Dolnego Śląska, ma przybyć ponad pół miliona fanów.
2 i 3 grudnia Wrocław odwiedziła delegacja International World Games Association. Prezydent IWGA, Ron Froehlich, wyraził przekonanie, że wszystkim zależy na zorganizowania wspaniałych zawodów. Cieszył się, że na potrzeby Igrzysk zostanie wybudowanych kilka nowych obiektów, a niektóre starsze odzyskają blask.
Powstanie m.in. tor rolkarski i basen olimpijski oraz boiska do softballu, natomiast wyremontowane zostanie m. in. stadion olimpijski. - Obiekty będą spuścizną dla Wrocławia - przekonywał R. Froehlich. Zwrócił także uwagę, że największym sukcesem ostatnich Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, które miały miejsce w Cali, w Kolumbii byli kibice, którzy zakupili ponad 520 tys. biletów na rozgrywki w różnych konkurencjach. - Zawodnicy podkreślali, że nigdy nie występowali wobec tak zaangażowanych kibiców, jak podczas TWG w Kolumbii. I tym razem liczymy na podobny sukces - dodał. Przypomniał, że ostatnie dwie edycje Igrzysk miały miejsce poza Europą, co może dodatkowo zmotywować mieszkańców Starego Kontynentu do odwiedzenia Wrocławia.
[Tłum.: Jesteśmy jedną rodziną niezależnie od tego, że po jednej stronie jest Miasto Wrocław, a po drugiej IWGA (przyp red. International World Games Association - główny organizator imprezy). Naszym wspólnym celem jest pewność, że Wrocław odniesie sukces podczas World Games 2017]
O czym rozmawiali organizatorzy z przedstawicielami miasta? Mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia:
Gospodarz miasta przypomniał, że aż do rozpoczęcia zawodów będą trwały dyskusje i weryfikacja przygotowań stolicy Dolnego Śląska do przeprowadzenia Igrzysk.
Prezydent Wrocławia przekazał też informację, że 50 proc. kosztów przygotowania basenu olimpijskiego pokryje Ministerstwo Sportu (z ok. 17 mln zł - przyp. red.). Nie ukrywa, że liczy na dalsze dofinansowania. Remont Stadionu Olimpijskiego to koszt ponad 100 mln. zł. Jego modernizacja odbędzie się niezależnie od Igrzysk, ale jak zapowiedział R. Dutkiewicz, miastu zależy, by w programie TWG znalazł się żużel. Zawody obywałyby się właśnie na wyremontowanym stadionie.
Żużel ma szansę znaleźć się na Igrzyska jako jedna z 5 konkurencji, które do tej pory nie były rozgrywane w ramach TWG. - Ze strony federacji żużlowej chcielibyśmy deklaracji, że w zawodach wystartują najlepsi zawodnicy - tłumaczy R. Dutkiewicz. Prezydent IWGA, Ron Froehlich dodaje natomiast, że do organizatorów wpłynęło aż 21 aplikacji, z których aż 16 musi zostać odrzuconych. - Musimy zapoznać się ze wszystkimi szczegółami i sprawdzić, czy aplikacje spełniają wymagania m.in. kontroli antydopingowej czy arbitrażu sportowego - dodał. Decyzja ma zostać przekazana opinii publicznej w ciągu 2-3 miesięcy.