Zakończyła się dziewiąta edycja organizowanego przez Liceum Salezjańskie i GN literackiego konkursu o Złote Pióro.
- Ta edycja była barwna i bogata. Wpłynęło zdecydowanie więcej prac - mówi członek jury Janusz Kaczorowski. Uczniowie dolnośląskich szkół mieli do wyboru tradycyjnie dwa tematy: 1. „Człowiek musi wierzyć w parę prostych pojęć, jeśli chce żyć przyzwoicie” (Joseph Conrad). Twoja recepta na wychowanie młodego pokolenia Polaków. 2. „Cuda świata można znaleźć we własnym ogrodzie” (Phil Bosmans). Rozważ tę myśl w odniesieniu do twojej małej ojczyzny.
Zdecydowanie większym zainteresowaniem uczestników cieszył się temat pierwszy związany z problemem wychowania i pewnych wartości, na których powinno się ono opierać. Mówi J. Kaczorowski:
Przewodniczący jury podkreśla, że każdego roku poziom nadsyłanych prac jest fascynujący. - Każdego roku przeżywamy oczarowanie i zaskoczenie, że to, co widzimy na papierze stoi w sprzeczności z obiegową opinią o współczesnej młodzieży. To było fascynujące - dodaje. Zaznacza także, że wybór trójki zwycięzców był bardzo trudny, a debata między jurorami była bardzo emocjonująca.
Zwyciężczynią tegorocznego konkursu została Maria Prusakowska z Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Laureatka była ogromnie zaskoczona wyróżnieniem.
M. Prusakowska zapewnia, że właśnie z pisaniem wiąże swoją przyszłość, choć nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na zrealizowanie swoich planów. Zwycięstwo w konkursie o Złote Pióro to największy z jej dotychczasowych sukcesów literackich. Do tej pory otrzymywała wyróżnienia w trzech innych konkursach. - Ta nagroda jest największa. Jestem w szoku - dodaje.
Laureatka otrzymała pamiątkowe pióro przekazane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, laptop ufundowany przez Marka Drasa, dyrektora Radiotechnika Marketing Sp. z o. o. oraz album ufundowany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Na zakończenie gali odbył się koncert. Z repertuarem piosenek napisanych przez Agnieszkę Osiecką wystąpił Tomasz Krajewski.
Zwycięską pracę oraz te, które zostały wyróżnione II i III miejscem, można przeczytać na kolejnych stronach.
Organizatorem konkursu jest Liceum Salezjańskie we Wrocławiu oraz Redakcja Wrocławskiego "Gościa Niedzielnego". Współorganizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST Estrada Dolnośląska.
Patronat nad wydarzeniem objęli: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Stefan Cichy, ordynariuszowi diecezji legnickiej, bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Rafał Jurkowlaniec, warszałek województwa dolnośląskiego, Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski, Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty, ks. Alfred Leja, inspektor Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów im. św. Jana Bosko.