Nowy numer 33/2022 Archiwum

Poznaj tego prawdziwego

Mało dziś znane sceny z życia św. Mikołaja można oglądać na ikonach w kościele przy ul. św. Antoniego, we wrocławskiej parafii, której patronuje biskup z Miry.

Znajdują się w kaplicy poświęconej św. Mikołajowi, przeznaczonej specjalnie dla dzieci. Pierwsza ikona, autorstwa prawosławnej artystki z Białegostoku, Natalii Onisko-Wasiluk, trafiła tu w 2010 r. Podczas uroczystej intronizacji wizerunku, zabrzmiał po raz pierwszy w kościele Akatyst ku czci św. Mikołaja, wykonany przez prawosławny chór. Odtąd co roku jest wykonywany przed odpustową Eucharystią.

Do pierwszej ikony wkrótce dołączyły kolejne, autorstwa Anny Jastrzębskiej-Matusz, ukazujące sceny z udziałem świętego, m.in. ratowanie przez św. Mikołaja trzech młodzieńców skazanych na śmierć oraz rozbitków na wzburzonym morzu.

W tym roku głównym uroczystościom ku czci patrona parafii przewodniczył rektor wrocławskiego seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Adam Łuźniak.  Przybył do paulińskiego kościoła wraz z klerykami, w przeddzień obłóczyn, a także święceń diakonatu jednego z nich. We wspólnym świętowaniu wzięli udział przedstawiciele Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Do cyklu ikon dołączy kolejna, ukazująca św. Mikołaja na łożu śmierci, odchodzącego z tego świata.

Poznaj tego prawdziwego   Św. Mikołaj ocala od śmierci trzech skazańców Agata Combik /GN Poznaj tego prawdziwego   Tak wygląda nowa ikona ukazująca śmierć św. Mikołaja Agata Combik /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama