We wrocławskim Imparcie odbyła się uroczystość przyznania medali "Niezłomni" za działalność opozycyjną w latach 1981-1989. Uhonorowano prawie 80 osób i kilkanaście zakładowych związków "Solidarność".
- Dla naszego pokolenia, które nie pamiętało wojny, wydarzenia początku lat 80. są chyba w naszym życiu najważniejsze. Państw, odznaczeni dzisiaj i ci odznaczeni wcześniej, jesteście prawdziwie niezłomnymi, którzy nie dali się złamać, i którzy zapłacili za to często najwyższą cenę - mówił wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. W swoim przemówieniu przypomniał, że po roku 1989 r. w szeregach solidarnościowych doszło do poróżnień i innego spojrzenia na obrady okrągłego stołu. Zaznaczył, że patrząc na wydarzenia z Ukrainy, można dojść do wniosku, że Polska i Polacy wybrali dobrą drogę.
Kazimierz Kimso, Przewodniczący Zarządu "Solidarności" Regionu Dolny Śląsk, inicjator medalu "Niezłomni" przypomniał, że gala, która odbywa się każdego roku nie ma na celu upamiętniania wydarzeń stanu wojennego, ale ma przypomnieć tych, którzy oddali swoją cząstkę lub całego siebie w walce o niepodległą Polskę. - Spotykamy się, aby tych bohaterów uczcić. Nie można budować przyszłości, nie pamiętając o przeszłości - mówił. Podkreślił, że odnajdywani i honorowani medalem przez dolnośląska "Solidarność", często, przez wiele lat, byli przez nią zapomniani. - Mówię to ze smutkiem - dodał.
"Raport z oblężonego miasta" to brawurowo zagrane przedstawienie przez młodych artystów Karol Białkowski /GN Galę "Niezłomnych" uzupełniła artystyczna część w wykonaniu uczniów XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Przygotowali oni program oparty o twórczość legendarnego barda "Solidarności", Przemysława Gintrowskiego. Przedstawienie nosi tytuł "Raport z oblężonego miasta".
Uroczystość zainaugurowała oficjalne obchody 32. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zapraszamy do udziału w kolejnych punktach programu:
- 11 grudnia - aula Politechniki Wrocławskiej, z koncertem "Nic nie dane jest na zawsze..." wystąpi Marek Torzewski (godz. 18),
- 12 grudnia - DOZAMEL (ul. Fabryczna 10), złożenie kwiatów pod tablicami śp. Piotra Bednarza i "Solidarności" (godz. 14),
- 13 grudnia - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pl. Grunwaldzki 3, Msza Św. w intencji ofiary stanu wojennego (godz. 8)
- 13 grudnia - Politechnika Wrocławska (D-2), pl. Grunwaldzki 9 uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą śp. Tadeusz Huskowskiego (godz. 9.15),
- 13 grudnia - skwer przy ul. Norwida, uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem - obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” (godz. 9.30),
- 13 grudnia - budynek A-1 Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 27 uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą śp. Tadeusza Kosteckiego (godz. 10)
- 13 grudnia - aula Akademii Sztuk Pięknych, pl. Polski 3/5, prezentacja "Dziennika Internowanego z PWSSP" autorstwa Jerzego Grzegorza Zyndwalewicza (godz. 14),
- 13 grudnia - katedra wrocławska uroczysta Msza Św. za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego (godz. 18.30)
- 13 grudnia - "Zapal światło wolności" - ogólnopolska akcja IPN - zapalmy w oknach naszych domów świece, co stanowić będzie wyraz hołdu ofiarom stanu wojennego (godz. 19.30).