Nowy numer 38/2023 Archiwum

Chrześcijaninie, nie wychodź z wody!

Grudniowa sesja Szkoły Duchowości Charyzmatycznej, tuż przed Bożym Narodzeniem, poświęcona była “nowemu narodzeniu”.

Kim jest prawdziwy chrześcijanin? – pytał bp Andrzej Siemieniewski i tłumaczył, odwołując się do biblijnych tekstów, że jest to człowiek „widzący”, „przebudzony ze snu”, obdarzony nowym sposobem myślenia. Co zapoczątkowało taką przemianę? – Chodzi o spotkanie, które wyzwoliło w człowieku nowy początek, tak radykalny, tak dramatyczny, że zasługuje na nazwę „nowe narodzenie” – mówił. Wyjaśniał istotę tego spotkania, nowych więzi i nowych narodzin słowami św. Jana Apostoła oraz świadectwami ludzi różnych epok – także autora znanego hymnu amerykańskiego pt. „Amazing grace”, byłego handlarza niewolników:

Biskup wskazał na potrzebę syntezy obiektywnego, sakramentalnego daru ze strony Kościoła, chrztu, oraz subiektywnego przeżycia spotkania z Jezusem, doświadczenia dotknięcia serca przez Jego miłość.

Tajemnicę nowych narodzin wyjaśnił sam Chrystus w rozmowie z Nikodemem, wyjaśniają także chrześcijanie pierwszych pokoleń. Prelegent przytoczył m.in. słowa Hermasa (II w.), komentującego ewangeliczny tekst o budowie wieży: „Chrześcijaninie, twoja wieża zbudowana jest na wodzie” – wodzie chrztu.

Chrześcijaninie, nie wychodź z wody!   Grudniowa sesja była trzecią z planowanych dziesięciu Agata Combik /GN „My chrześcijanie jesteśmy jak rybki – przywołał słowa Tertuliana. – Zgodnie z naszym znakiem, ICHTIS, Jezusem Chrystusem, rodzimy się w wodzie i nie możemy się inaczej zbawić, jak tylko w wodzie (...). Aby wymordować rybki, trzeba je tylko wyjąć z wody”. Bp Andrzej wyjaśniał, że chrześcijanin, porównywany do ryby, winien trwać w świadomości bycia zaburzonym w wodzie chrztu, w chrzcielnym przymierzu. "Wyjście z wody" grozi duchowym obumarciem.

O swoim doświadczeniu nowych narodzin i wprowadzaniu innych ludzi w takie doświadczenie mówił w ramach sesji Andrzej Dziewit ze wspólnoty Hallelu Jah. – Dzięki nowemu narodzeniu człowiek staje się kimś, kim nigdy nie był wcześniej – wyjaśniał, ukazując moc świadomego przyjęcia Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela.

Kolejne spotkanie Szkoły Duchowości Charyzmatycznej – tworzonej przez Instytut Nauk Biblijnych PWT we Wrocławiu i Odnowę w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej – zaplanowane jest na 25 stycznia.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast