Wrocław nowym domem

Zbigniew Nowak przybył do Wrocławia w 1944 r., na kilka miesięcy przed przyjściem frontu. "Gościowi Wrocławskiemu" opowiada o tym, co go tu spotkało.

Festung Breslau, czyli Twierdza Wrocław została utworzona w sierpniu 1944 r. Było to związane ze zbliżającym się frontem wojennym. 20 stycznia 1945 r. gaulaiter Śląska Karl Hanke wydał rozkaz przymusowej pieszej ewakuacji większości pozostającej jeszcze w mieście ludności cywilnej. Jak się ocenia, podczas ewakuacji z zimna i przemęczenia zginęło aż 90 tys. osób.

Od 22 lutego do 6 maja Breslau był oblegany przez wojska radzieckie 1. Frontu Ukraińskiego. W czasie trwania walk obie strony dokonały ogromnych zniszczeń w zabudowie miasta. Obrońcy twierdzy siłami robotników przymusowych i cywili wyburzyli bardzo wiele budynków w okolicy dzisiejszego  Mostu Grunwaldzkiego, by zbudować lotnisko zapasowe, dzięki któremu Luftwaffe utrzymywało most powietrzny z III Rzeszą, co zapewniało zaopatrzenie dla oblężonego miasta.

Kapitulacja Festung Breslau nastąpiła 6 maja 1945 r. Wrocław był jednym z ostatnich miast III Rzeszy, które zrezygnowało z walki. Do podpisania stosownych dokumentów doszło 4 dni po kapitulacji Berlina i dwa dni przed podpisaniem ogólnej kapitulacji. Warunkiem po stronie niemieckiej była gwarancja godnego traktowania udzielona przez Rosjan. Sygnatariusz umowy, gen. Głuzdowski, gwarantował jeńcom opiekę medyczną, zachowanie własności osobistej oraz natychmiastową repatriację po zakończeniu wojny. Jak się okazało, żadna z obietnic nie została spełniona. Większość jeńców zmarła w sowieckich łagrach.

W trakcie obrony Wrocławia ok. 700 tys. mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia miasta. Zginęło ok. 6 tys. żołnierzy i kilkadziesiąt tysięcy cywilów. Z odbudową zniszczeń wojennych i uprzątnięciem gruzów polski już Wrocław zmagał się kilkanaście lat po zakończeniu walk.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..