Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na świąteczny spacer

Ruchoma szopka w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu pięknieje. Przed świętami odnowione zostały figury Świętej Rodziny.

To już kolejny etap prac renowacyjnych prowadzonych przy „wrocławskim Betlejem”. W świąteczne dni będzie można oglądać szopkę 24 grudnia od 10.00 do 12.00, w pierwszy i drugi dzień świąt od 12.30 do 18.00. Stajenka jest zresztą dostępna przez większą część roku (od poniedziałku do soboty od 10.00 do 18.00; w niedziele i święta od 14.00 do 18.00), za wyjątkiem okresu od 2 lutego do 15 maja; nie działa również 1 i 2 listopada. W pełnej krasie, w najbardziej rozbudowanej formie, podziwiać ją można w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia – kolorowy krajobraz pełen bajkowych postaci rozrasta się „na Piasku” już od września, by w grudniu osiągnąć apogeum. Przed rozpoczęciem Adwentu w miejscu żłóbka znajduje się domek nazaretański z pracującą Świętą Rodziną.

Szopkę warto obejrzeć, ale także zatrzymać się tu na chwilę modlitwy – nie wszyscy dostrzegają, że pod betlejemską stajenką znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

Na świąteczny spacer   Figurki Dzieciątka, Maryi i św. Józefa zostały niedawno odnowione Agata Combik /GN

Historia szopki sięga lat 60. XX wieku i związana jest z postacią ks. Kazimierza Błaszczyka, długoletniego duszpasterza osób niesłyszących – szopka do dziś znajduje się w kaplicy służącej jako miejsce modlitwy członków duszpasterstwa głuchoniemych. Wszystko zaczęło się od kilku figurek poruszających się dzięki jednemu silniczkowi. Co roku ks. Kazimierz rozbudowywał stajenkę. Z czasem zyskała sławę – już w 1981 r. wyjechała do Niemiec na wystawę polskich szopek. W czasie stanu wojennego w Betlejem na Piasku pojawił się duży orzeł w koronie.

W tym roku duszpasterstwo osób niewidomych i niesłyszących archidiecezji wrocławskiej zaprasza na Kolędy Świata Ciszy – będzie to występ jasełkowy, przygotowany przez wrocławską młodzież niesłyszącą i słabo słyszącą, dostosowany zarówno do potrzeb osób niesłyszących, jak i słyszących. Na inscenizację duszpasterstwo zaprasza do kościoła pw. NMP na Piasku 24 grudnia na 22.00.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama