W Kościele powszechnym – rok dwóch papieży. We Wrocławiu – dwóch arcybiskupów. Za nami obfitujący w historyczne dla naszej archidiecezji wydarzenia rok.
Dla wielu znaczącym wydarzeniem i wielką pomocą w przeżywaniu Roku Wiary był cykl wykładów „Wiara pod lupą”, organizowany przez Inicjatywę Akademicką „Fides et Ratio”. Należy do nich Anna Rambiert, doktorantka filologii klasycznej na UWr. – Przedstawiciele świata nauki, którzy głosili wykłady w auli PWT, wykonali kawał dobrej roboty – mówi, zwracając uwagę, że największym zagrożeniem współczesnego świata jest obojętność powiązana ze światopoglądem ateistycznym, sprzedawane w pięknym opakowaniu naukowości i racjonalności, a przy tym przewiązane barwną kokardką wolności myśli i praw człowieka. Tymczasem – jej zdaniem – poszczególni wykładowcy zdołali to opakowanie zedrzeć. – Wypunktowali brak spójności i liczne sprzeczności w ateistycznej wizji świata, również w rozumowaniu tak genialnych umysłów, jak Dawkins, Dennett czy Hawking. Podsunęli wiele argumentów za tym, że wiara w Boga i życie zgodne z Jego prawem jest najracjonalniejszą z postaw – tłumaczy, dodając, że dla niej istotne było ubogacenie własnego zbioru argumentów „za wiarą”, które będzie mogła wykorzystać w przyszłości dla celów apologetycznych.
To był rok wielu różnych inicjatyw ewangelizacyjnych Karol Białkowski /GN O wierze rozprawiali także uczestnicy pieszej pielgrzymki z Wrocławia na Jasną Górę, której tematyka w tym roku wyraźnie nawiązywała do przeżywanego roku duszpasterskiego. Wśród pątników znalazła się Aleksandra Wiącek, specjalista ds. płac HP, która właśnie na pielgrzymkę wskazuje, zapytana o najważniejsze wydarzenie mijającego czasu. – Czterdziestostopniowy upał, topiący się asfalt, nieustanne pragnienie: wody i Boga. Smak pielgrzymki pozostał mi na długo w pamięci – zaznacza.
Przed nami kolejnych 365 dni. Wszystko wskazuje na to, że we wrocławskim Kościele upłyną pod znakiem kanonizacji bł. Jana Pawła.