Nowy numer 42/2020 Archiwum

Weź koronę i idź! Orszaków coraz więcej

Przybywa miast naszej archidiecezji, których ulicami 6 stycznia przejdzie w tym roku Orszak Trzech Króli. Do Wrocławia i Oleśnicy dołączyły już - po raz pierwszy - Oława, Jelcz-Laskowice i Brzeg.

We Wrocławiu Trzej Mędrcy ze swoją świtą wyruszą z Ostrowa Tumskiego o 13.00. Przy pl. Nowy Targ napotkają dwór króla Heroda, przy ul. Oławskiej rozegra się tradycyjna bitwa aniołów z diabłami, stajenka stanie w Rynku. Orszak zakończy występ Arki Noego. W porównaniu z ubiegłym rokiem przybędzie aktorów – świta przebranych dzieci oraz ich rodziców obejmie ok. 500 osób (oczywiście, nie licząc wszystkich uczestników, którzy również zechcą się przebrać – do czego każdy jest zachęcany); nowością będzie specjalna ojcowska straż.

W Oleśnicy, gdzie w organizację orszaku włącza się Wspólnota "Koinonia Jan Chrzciciel", radosny korowód wyruszy o 13.30 z ulicy Wrocławskiej przy Rynku, a zakończy się przy scenie na pl. Zwycięstwa. Przejdzie trasą nieco zmienioną w porównaniu z poprzednim rokiem. Oleśniccy monarchowie będą dysponować końmi i wielbłądem, w ich świcie znajdą się rycerze oraz asysta wojskowa. Nowością będzie m.in. sposób prezentowania inscenizacji – będą krótsze, za to powtarzane.

W Brzegu orszak wyruszy po Mszy św. o 11.30, odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja. Przejdzie przez Rynek – gdzie przewidziane są anielsko-diabelska potyczka i wizyta na dworze Heroda, ulokowanego przy Ratuszu – w stronę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, tuż obok książęcego zamku. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na Rzecz Utworzenia i Rozwoju Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzegu, dzięki któremu od niedawna istnieje w tym mieście katolicka szkoła im. św. Tomasza z Akwinu. W organizację włącza się także m.in. brzeski Teatr Dnia Niepowszedniego.

W Oławie orszak rozpocznie się o 12.30 na pl. M.M. Kolbego przy parafii pw. NMP Matki Pocieszenia; przejdzie przez Rynek, ulicą Krótką, pl. Zamkowym, Strzelną, Broniewskiego, Zaciszną, gdzie zakończy się przy parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie. Zwieńczy go koncert Apostolskich Nutek – zespołu działającego przy oławskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W Jelczu-Laskowicach Trzej Mędrcy wyjdą na ulice miasta o 13.00, po Mszy św. o 12.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Królewska świta przejdzie do kościoła pw. św. Maksymiliana M. Kolbego. Organizatorami orszaku są obie parafie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury, burmistrz Kazimierz Putyra. - Wśród atrakcji przewidziane są m.in. armatnie wystrzały - mówi inicjator orszaku Ireneusz Stachnio. - Trzema Królami zostaną nadzwyczajni szafarze Komunii św. z obu parafii. O muzyczną stronę zadbają miejscowe zespoły, m.in. Świtezianki. Swoją obecność potwierdzili harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", Bractwo Kurkowe, strażacy, myśliwi, a także... pszczelarze (którzy też mają iść w swoich strojach). Gwiazdę Betlejemską przygotowali mieszkańcy Biskupic. Na dzieci czekają konkursy na najładniej przebranego króla oraz aniołka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama