Nowy numer 44/2020 Archiwum

Gratulujemy aktywności

Śmiać się czy płakać? Dwóch członków Twojego Ruchu z Wrocławia, dr Mirosław Tryczyk i Tomasz Czajkowski, napisało list otwarty do prezydenta miasta. Czego dotyczy? Koncertu kolęd i jasełek w XVII LO.

List opublikował portal tuwroclaw.com. Gdy go przeczytałem, przecierałem oczy ze zdumienia. Panowie zadają w nim pytania do prezydenta Rafał Dutkiewicza i dyrektora szkoły, Romana Kowalczyka. Pytają m.in., "dlaczego z budżetowych pieniędzy, przeznaczonych na publiczną oświatę we Wrocławiu w państwowej szkole odbywają się koncerty i przedstawienia o charakterze religijnym? Jak to ma się do faktu, że publiczna oświata w Rzeczpospolitej Polskiej na mocy Konstytucji RP powinna mieć zagwarantowany neutralny światopoglądowo charakter?".

Zastanawia fakt, że w imię "równości" i "tolerancji" wszelkie inne, niekatolickie inicjatywy lub programy edukacyjne są wychwalane pod niebiosa, a zdecydowana większość katolicka śpiewem nie może wychwalać tego, którego uważa za swojego Pana. Ktoś zaraz zapyta, skąd wiem, że większość. Założenie, że w szkole wierzący uczniowie są w przewadze nad tymi, którzy w Chrystusa nie wierzą, wynika z prostego przełożenia ogólnopolskich statystyk.

Trzeba zadać sobie także pytanie, próbując wyjść naprzeciw autorom listu, czy uczniowie, którzy deklarują otwartą niechęć do "kościelnych zabobonów", są rzeczywiście zmuszani do udziału w śpiewaniu (a nawet tylko w słuchaniu) kolęd i oglądaniu jasełek. Skoro, jak czytamy w liście, "w programie jest również przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły", zakładam, że przygotowywali je z własnej inicjatywy.

Jest jeszcze jeden aspekt. Panowie reprezentujący Twój Ruch piszą: "zwracamy uwagę na fakt dyskryminacji uczniów o poglądach ateistycznych, agnostycznych oraz wyznawców religii innej niż katolicka w XVII LO we Wrocławiu. Czy nie jest oczywiste, że ów koncert pieśni religijnej oraz występ teatralny o podobnej treści naruszy ich podstawowe obywatelskie prawo, gwarantowane konstytucyjnie, do uczęszczania do szkoły przyjaznej i neutralnej zarówno politycznie jak światopoglądowo?". Zrozumiałbym wątpliwości, gdyby wydarzenie miało miejsce w godzinach lekcyjnych. Koncert ma się rozpocząć jednak dopiero o godz. 18. Zapewne pan dyrektor zachęca uczniów, by wzięli udział w wydarzeniu. Kto nie chce, nie musi jednak z niego korzystać

Na koniec konkluzja. Dobrze by było, gdyby tak członkowie Twojego Ruchu dbali o neutralność polityczną i światopoglądową również przy próbach wprowadzania do szkół ideologii gender... W każdym razie gratuluję wykazania się aktywnością i podpowiadam, że podobnych inicjatyw jak wieczór kolęd w XVII LO jest baaardzo wiele. Trzeba napisać jeszcze naprawdę wiele listów, i to nie tylko do prezydenta. W kolejce są np. uczestnicy ostatniego wrocławskiego Orszaku Trzech Króli. Kolędowało 32 tys. ludzi, którzy narazili niewierzących mieszkańców miasta na słuchanie pobożnych śpiewów. Jest co robić...

Dla ścisłości. Koncert jest wydarzeniem otwartym i może wziąć w nim udział każdy. Początek: 8 stycznia o godz. 18 w auli szkolnej XVII LO im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej 60.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama