Nowy numer 5/2023 Archiwum

Zrozumieć papieża Franciszka

Gdy papież Franciszek pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra, żartował, że kardynałowie poszli szukać go na końcu świata. Reporterzy „Gościa” odwiedzili ów koniec świata.

Owocem pracy dziennikarzy GN w dziewięciu krajach Ameryki Południowej jest bogato ilustrowana książka, przybliżająca życie Kościoła w Peru, Boliwii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii, Wenezueli, Brazylii, Chile i Ekwadorze. Jednym z jej autorów jest dyrektor wrocławskiego oddziału „Gościa Niedzielnego” ks. Rafał Kowalski, który wraz z fotoreporterem Jakubem Szymczukiem spędził prawie 3 tygodnie w Brazylii. Autorzy opisują Kościół w danym kraju przez pryzmat konkretnej wspólnoty, spotkań i długich rozmów z miejscową ludnością. Nie brakuje ciekawych zdjęć, wykonanych często w miejscach niedostępnych dla zwykłych turystów. 

– Poznawanie od środka Kościoła w Brazylii sprawiło, że łatwiej jest mi zrozumieć słowa i czyny papieża Franciszka – wspomina ks. Rafał Kowalski, dodając, że jest wiele racji w stwierdzeniu, że jeśli chce się poznać człowieka, warto wybrać się do miejsc, gdzie się urodził, wychowywał i gdzie żył. – Schematy myślenia, które mamy zakodowane, często wydają się Zrozumieć papieża Franciszka   To doskonały prezent dla najbliższych Archiwum GN nam najlepszymi na świecie, tymczasem przychodzi ktoś, kto inaczej postrzega rzeczywistość. Natychmiast staramy się go ocenić, przykładając własną kalkę i otrzymując wynik: „Tak być nie może” – tłumaczy wrocławski kapłan. Przywołuje przy tym sytuację, której był świadkiem w czasie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. – Gdy ojciec święty przyjechał i Brazylijczycy wyszli na ulice, uniemożliwiając praktycznie przejazd papieskiego samochodu, dziennikarze z Europy byli oburzeni brakiem organizacji. Otwarcie wyrażali to oburzenie w centrum prasowym, na co miejscowi żurnaliści pytali ze zdziwieniem: „O co wam chodzi?” i dopowiadali: „To jest normalne. My tak wyrażamy naszą radość, a Franciszek, który pochodzi stąd, doskonale nas rozumie”. Trzeba przyznać, że to oni mieli rację, nie my – mówi ks. Rafał.

Jego zdaniem, książka może zainteresować nie tylko tych, którzy chcą lepiej zrozumieć Kościół czy poszerzyć swoją wiedzę na temat życia chrześcijan na innym kontynencie, ale także wszystkich, których pasją jest zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc i którzy chcą więcej wiedzieć o otaczającym nas świecie.

Książkę można nabyć tutaj.

Zrozumieć papieża Franciszka   Wywiad dla brazylijskiej telewizji katolickiej Jakub Szymczuk /GN
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy