Nowy numer 43/2020 Archiwum

Trwają Pawełki

W paulińskich wspólnotach do 19 stycznia odprawiana jest nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, czczonego jako patriarcha zakonu.

We Wrocławiu przy ul. św. Antoniego nowenna – połączona ze śpiewem uroczystego hymnu – odprawiana jest podczas Mszy św. o 18.00. Główne obchody ku czci św. Pawła I Pustelnika z udziałem wiernych odbędą się w niedzielę 19 stycznia. O 10.30 Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny wrocławskiego seminarium; Eucharystia o 12.00 połączona będzie ze specjalnym błogosławieństwem dla dzieci i kobiet w stanie błogosławionym. Po Mszy św. z jasełkami wystąpią mali aktorzy z Przedszkola nr 41 im. bł. Jana Pawła II. Tradycyjnie na dzieci czekać będą „owoce pustyni” – słodkie podarki przypominające o życiu św. Pawła z Teb, żywiącego się na pustyni daktylami, będące także symbolem „słodyczy Eucharystii”.

Liturgiczne wspomnienie św. Pawła przypada 15 stycznia. Dzień później paulini obchodzą Święto Matki Bożej Królowej Pustelników i odnawiają swoje zawierzenie Maryi.

Św. Paweł z Teb (III-IV w.) jest uznawany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. Pochodził z zamożnej rodziny, po śmierci rodziców odziedziczył duży spadek. Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza, nastoletni Paweł ukrył się w odległej posiadłości, a następnie – m.in. by uniknąć denuncjacji ze strony szwagra – porzucił wszystko i zamieszkał na pustyni. Schronienie znalazł w jaskini, obok której znajdowało się źródło i palma. Kiedy prześladowania ustały, postanowił pozostać w odosobnieniu, trwając na modlitwie, nieustannie przebywając z Bogiem. Jako pustelnik przeżył na pustyni ok. 90 lat – żywiąc się daktylami z palmy, a potem także chlebem przynoszonym przez kruka. Św. Pawła odwiedził po wielu latach inny pustelnik – św. Antoni. Ich spotkanie przedstawione jest na obrazie znajdującym się we wrocławskich kościele paulinów na lewo od ołtarza głównego. Św. Paweł zmarł w 341 r. W wykopaniu grobu potrzebnego, by pochować jego ciało, miały pomóc św. Antoniemu dwa lwy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama