Nowy numer 44/2020 Archiwum

Miłość i jedność - program dla każdego

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan we Wrocławiu otworzyło nabożeństwo w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej. Wziął w nim udział kard. Henryk Gulbinowicz oraz aż czterech biskupów różnych konfesji.

- Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odpowiadamy na skierowane do nas Boże wezwanie. Przez śpiew i przez Słowo staramy się przemienić i rozwinąć naszą wzajemną relację w Chrystusie - mówił gospodarz spotkania, bp Ryszard Bogusz.

Kazanie podczas wspólnej modlitwy wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Zwrócił uwagę na to, dlaczego chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na cały świat. Przekonywał, że wpływ na to miały czynniki zewnętrzne, jak swoboda poruszania się, rozpowszechnianie się języka greckiego, w którym napisane były pierwsze księgi Nowego Testamentu, oraz rozprzestrzenianie się Żydów, do których w pierwszej kolejności zwrócił się Chrystus, po całym Cesarstwie Rzymskim. Zdecydowały jednak również inne, nieosiągalne dla różnych sekt względy. - U chrześcijan fascynowała wewnątrzwspólnotowa, taka bezpośrednio doświadczalna jedność. Oni naprawdę żyli Ewangelią - roztaczali opiekę nad wdowami, sierotami, byli gościnni. To wszystko przyciągało. Być chrześcijaninem znaczyło być objętym przez współwyznawców ochroną i pomocą w codziennym życiu. Oni żyli miłością i dawali jej świadectwo - mówił.

Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że odwołanie do pierwszych wieków chrześcijaństwa ma na celu odnowienie w nas świadomości tego faktu, że nasza siła jest w życiu miłością i budowaniu jedności. - To program dla każdego z nas - zaznaczył. Jaka jest tajemnica budowania komunii między nami? - Nie polega na wytykaniu komuś: zmień to, czy zrób tamto. Jedność możemy budować tylko w taki sposób, że każdy zacznie swoje życie ustawiać według Ewangelii Chrystusa - tłumaczył. Hierarcha przekonywał także, że dziełu ekumenicznemu najbardziej jest potrzebna modlitwa, która zmienia nasze wnętrze. - Zdajemy sobie sprawę, że osiągnięcie jedności chrześcijan przerasta ludzkie siły i zdolności - mówił. Na zakończenie abp J. Kupny dziękował tym, którzy przybyli na nabożeństwo, za dawanie świadectwa wiary, nadziei i miłości.

Na zakończenie modlitwy słowo do zebranych wygłosił prawosławny arcybiskup Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. - Jesteśmy w sytuacji, w której wymagana jest ogromna cierpliwość, bo często wyniki dialogów teologicznych są trudne do zaakceptowania przez kościoły, których przedstawiciele osiągnęli te wyniki. Potrzeba także życzliwości i modlitwy. Chciałbym również prosić, abyśmy zawsze pamiętali o innych - mówił.

We wspólnej modlitwie wzięli udział także duchowni innych denominacji oraz wielu wiernych różnych obrządków. Wśród nich byli m.in. poseł Sławomir Piechota, wicewojewoda dolnośląska Ewa Mańkowska, prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz ks. dr Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego, wraz z podopiecznymi.

O kolejnych odsłonach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan we Wrocławiu można przeczytać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama