Nowy numer 45/2019 Archiwum

Sąd: Abp Michalik niewinny

"Niezależnie od oceny wypowiedzi arcybiskupa, nie wyczerpuje ona znamion przestępstwa, co jest konieczne do wdrożenia postępowania karnego" - uznał sąd w uzasadnieniu umorzenia sprawy związanej z wypowiedzią abp. Józefa Michalika w katedrze wrocławskiej 16 października 2013 r.

Przypomnijmy, że zaskarżone przez feministkę i działaczkę Twojego Ruchu słowa hierarchy zostały wypowiedziane podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 90. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. Hierarcha mówi wtedy m.in.: - Wiele się dziś mówi o karygodnych nadużyciach dorosłych względem dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować, ale nikt nie pyta o przyczyny. Żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, z promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi. Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe.

Abp J. Michalik nawiązał również do ideologii gender, która coraz agresywniej wchodzi w codzienność. - Już kilkanaście najwyższych uniwersytetów w Polsce wprowadziło wykłady z tej nowej i niezbyt jasnej ideologii. Jej programową radę stanowią najbardziej agresywne polskie feministki, które od lat szydzą z Kościoła i etyki tradycyjnej, promują aborcję i walczą z tradycyjnym modelem rodziny i wierności małżeńskiej. Ideologia gender budzi słuszny niepokój, jako że odchodzi od praw natury - tłumaczył.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

Słowami hierarchy poczuła się urażona kielecka feministka, szefowa świętokrzyskiego oddziału Twojego Ruchu, Małgorzata Marenin. W pozwie, który złożyła do wrocławskiego sądu, napisała m. in., że zrzucanie winy za pedofilię w Kościele na dzieci z rozbitych rodzin to cios dla rodziców, którzy często decydują się na rozwód właśnie po to, aby chronić dzieci przed patologiami występującymi w rodzinie. Dziś na sali rozpraw przekonywała, że występuje w imieniu wszystkich niepełnych rodzin, i twierdziła, że abp J. Michalik swoją wypowiedzią je obraził, sugerując, że są patologiczne.

Przed rozprawą M. Marenin przekonywała, że jej roszczeniem są przeprosiny ze strony abp. J. Michalika i przyznanie się do błędu.

Wrocławski Sąd Rejonowy umorzył postępowanie, bo uznał, że "niezależnie od oceny wypowiedzi arcybiskupa, nie wyczerpuje ona znamion przestępstwa, co jest konieczne do wdrożenia postępowania karnego". Ponadto w uzasadnieniu można było usłyszeć, że "uznanie, że konieczna jest ingerencja państwa w przypadku wypowiadania prywatnych poglądów przez osobę publiczną, a taką bez wątpienia jest arcybiskup, zakrawałoby na cenzurę".

Prezentujemy pełne uzasadnienie sędzi Anny Statkiewicz:

Małgorzacie Marenin przysługuje prawo zażalenia od decyzji sądu w ciągu 7 dni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • wacek
  30.01.2014 10:02
  wypowiadania prywatnych poglądów przez osobę publiczną, a taką bez wątpienia jest arcybiskup, zakrawałoby na cenzurę".DLATEGO mówią co chcą, a jeśłi im sie równiez PRYWATNIE odpowie, to jest gwałt, że to atak na KOSCIÓŁ, i ż enie ma Kościoła Franciszka,LEmańskiego , tylko jest Kościół biskupów i BASTA
  doceń 31
 • wacek
  30.01.2014 10:04
  a dlaczego to komentarz czeka na dodanie czżby jednka była cenzura[ choc sąd mówi, że nie ma cenzury w polsce
  doceń 0
 • syn
  30.01.2014 16:17
  a od kiedy to z ambony sie wygłasza prywatne opinie?????
  doceń 30
 • Gość
  10.04.2019 13:24
  Czy ktoś z Redakcji mógłby wreszcie naprawić wyświetlanie artykułów? Notorycznie na stronie głównej pojawiają się jakieś prehistoryczne teksty sprzed... 5 lat.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama