Szukają tego, co łączy

Pierwsze w Nowym Roku Wieczory Tumskie odbyły się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Tematyka, którą poruszyli zaproszeni goście, dotyczyła wrocławskiego fenomenu, jakim jest Dzielnica Wzajemnego Szacunku.

W dyskusji wzięli udział założyciele Dzielnicy Wzajemnego Szacunku: Jerzy Kichler, były przewodniczący Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, ks. Aleksander Konachowicz, wieloletni proboszcz prawosławnej katedry Przemienienia Pańskiego we Wrocławiu, oraz Janusz Witt z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Gospodarzem spotkania był Stanisław Rybarczyk (Kościół katolicki), przewodniczący zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

Goście opowiadali o początkach projektu, który jest unikatowy na skalę światową. J. Witt przyznał, że pomysł wyszedł ze strony Jerzego Kichlera, który zwrócił uwagę na bliskie sąsiedztwo świątyń różnych wyznań w pobliżu ul. Kazimierza Wielkiego. – Jechaliśmy jednym samochodem do Krzyżowej. Powiedział, żebyśmy coś z tym zrobili – wspomina. Natomiast J. Kichler zaznaczył, że Pan Bóg sprawił, że siadło obok siebie dwóch ludzi skłonnych do dialogu.

Kolejnym etapem było przekonanie przełożonych różnych wyznań do wspólnego projektu, co spotkało się z dobrym przyjęciem. Do pomysłu nie trzeba było długo przekonywać kard. Henryka Gulbinowicza. Podczas wizyty ks. Jerzego Żytowieckiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja, i Stanisława Rybarczyka ówczesny metropolita wrocławski zaproponował także nazwę, która miała w sposób odpowiedni charakteryzować to miejsca. Dzielnica Wzajemnego Szacunku została dobrze przyjęta.

W dalszej części dyskusji inicjatorzy współpracy przybliżali zebranym projekty, które przez lata były wspólnie realizowane. Podkreślali, że wszystkie mają na celu budowanie pozytywnych relacji między wyznaniami. – Staramy się szukać tego, co łączy. Dystansujemy się od wydarzeń, które mogą urazić którekolwiek z wyznań – mówił Stanisław Rybarczyk. Uczestnicy dyskusji przyznali też zgodnie, że chcieliby rozszerzać działalność, by dotrzeć z przesłaniem dialogu i budowania relacji opartych na wzajemnym poszanowaniu do jeszcze większej liczby odbiorców, zwłaszcza młodych.

Akcentem muzycznym spotkania był koncert kolęd w wykonaniu Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Podzielnej.

Więcej o działalności Fundacji i o wydarzeniach w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku TUTAJ.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, która miała miejsce na styczniowych Wieczorach Tumskich.

Cz. 1

Cz.2

Cz. 3

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..