Nowy numer 44/2020 Archiwum

Święto teologów

Nowi profesorowie i doktorzy, do tego habilitacje, magisteria i licencjaty. Teologowie świętowali z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu. Podczas uroczystości w auli PWT swój jubileusz obchodził także ks. infułat prof. Józef Pater.

- Mamy głębokie przekonanie, iż wobec przemian w kulturze europejskiej, które w koncepcji kształcenia preferują niejednokrotnie tendencję, by wiedzę potraktować instrumentalnie jako narzędzie, które ma służyć tylko praktycznym celom, nasza papieska uczelnia ma do spełnienia ważne i niezastąpione zadanie. Filozofia i teologia pozwalają bowiem na postrzeganie i rozumienie wiedzy jako całości w gmachu nauki, stanowiąc zarówno zwornik, jak i sens prowadzonych badań i odwołując je zawsze do człowieka, którego wzrostowi i dojrzewaniu chcemy służyć - mówił na początku uroczystego posiedzenia Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego jego rektor, ks. prof. Andrzej Tomko. W swoim przemówieniu nawiązał również do słów bł. Jana Pawła II wygłoszonych do profesorów i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z 6 czerwca 1979 r.

Główną częścią uroczystości był jubileusz 70. urodzin byłego rektora PWT i wieloletniego pracownika fakultetu, ks. infułata prof. Józefa Patera. Laudację na cześć uhonorowanego kapłana wygłosił ks. prof. Józef Swastek. Święto teologów   Ks. infułat prof. Józef Pater (z prawej) otrzymał z rąk rektora PWT, ks. prof. Andrzeja Tomki księgę jubileuszową Karol Białkowski /GN Jak przyznał ze śmiechem jubilat, on sam wiele się z niej o sobie dowiedział. Na zakończenie dziękował za zorganizowanie tak uroczystych obchodów Senatowi PWT. Ksiądz infułat otrzymał księgę jubileuszową poświęconą jego działalności.

Głos zabrał również Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego, abp Józef Kupny. Nawiązując do dokonań ks. prof. J. Patera, zwrócił uwagę, że w swoim życiu wykazał się nie tylko jako człowiek umysłu, ale także silnej woli. - Z podziwem spoglądam na dorobek naukowy, a także na działalność jubilata - mówił.

Zachęcamy do wysłuchania całego przemówienia metropolity wrocławskiego:

Podczas uroczystości wręczono także nominacje profesorskie i dyplomy habilitacyjne, dokonały się promocje doktorskie oraz wręczono dyplomy magisterskie i licencjackie.

Poniżej wideo z uroczystości zrealizowane przez TV Rodzina:

" Kustosz dziedzictwa "
Katolicka tvRodzina

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama