Purim i psalmy, sztetl i pacynki

W Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ruszyła kolejna edycja projektu „Dzieciaki”.

To jeden z najważniejszych projektów prowadzonych przez związaną z dzielnicą fundację. Obejmuje cykl spotkań integracyjnych, edukacyjnych i artystycznych dla dzieci w wieku 7–10 lat. Różnego rodzaju warsztaty, prowadzone przez specjalistów i pedagogów, mają na celu zapoznanie dzieci ze światem różnych religii, wyznań, kultur – zwłaszcza tych reprezentowanych w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
W edycji zimowo-wiosennej zaplanowanych zostało 11 spotkań, podczas których dzieci przygotują między innymi kukiełkowe przedstawienie purimowe, zbudują proste instrumenty muzyczne, a potem na nich zagrają, poznają bajki różnych tradycji, odwiedzą Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, dowiedzą się, czym był „sztetl” i zbudują jego makietę, zbadają i sfotografują, co ciekawego dzieje się w Dzielnicy. Spotkania odbywają się głównie w soboty w salach parafii ewangelickiej, katolickiej i prawosławnej oraz w niedziele w synagodze.

Zajęcia z edukacji międzykulturowej dla dzieci w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku pod nazwą „Dzieciaki” odbywają się od 1999 roku. Jest to jedna z pierwszych i najważniejszych wspólnych inicjatyw edukacyjnych czterech wyznań. Pierwszy projekt z tego cyklu pt. „Dzieciaki: To co wspólne – to co różne” był inicjatywą pracowników gminy żydowskiej. W latach 2002–2005 Fundacja Dzielnicy realizowała jego kolejne edycje. Warsztaty te były także jednym z działań w projekcie „Dzieci Jednego Boga” realizowanym we Wrocławiu w 2008 roku w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Polsce. W 2009 roku dzieci poznawały kulturę, tradycje i duchowość różnych wyznań poprzez działania artystyczne. W 2010 roku uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące kultur i tradycji mniejszości narodowych żyjących we Wrocławiu, m.in. Greków i Karaimów. Dzieci przygotowały i wystawiły również spektakl teatralny pod okiem profesjonalnego reżysera spektakli dziecięcych z wrocławskiego Teatru Akademia Wyobraźni.

Harmonogram spotkań można znaleźć tu. Zgłoszenia dzieci chcących wziąć udział w projekcie przyjmowane są pod adresem: a.nowak@fundacja4wyznan.pl


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..