Podczas trwającej wizyty ad limina apostolorum polscy biskupi odwiedzają kolejne watykańskie urzędy. W Papieskiej Radzie ds. Świeckich abp Józef Kupny mówił o sytuacji ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce.
Metropolita wrocławski mówił m.in. o bardzo dynamicznym rozwoju wielu ruchów i stowarzyszeń katolickich. Jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna, hierarcha zaznaczył, że oprócz powszechnie znanych powstają nowe wspólnoty, które często nie są oficjalnie zarejestrowane.
Abp J. Kupny zwrócił uwagę, że świeccy z własnej inicjatywy włączają się w dzieło nowej ewangelizacji. – Wierni sami zauważają potrzebę dzielenia się swoją wiarą i często w niekonwencjonalny sposób wychodzą z Dobrą Nowiną na ulice. Spotkało się to z dużym uznaniem – podkreślał metropolita wrocławski. Dostrzegł także ogromną wartość ruchów i stowarzyszeń dla polskiego Kościoła. Jako przykład podał ponadmilionową rzeszę członków Żywego Różańca. Hierarcha zauważył ponadto potrzebę odpowiedniej formacji w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, która prowadziłaby do większego zaangażowania ewangelicznego w miejscach ich działania. Zaznaczył, że dzięki temu możliwa byłaby przemiana struktur społecznych w duchu Ewangelii.
Ordynariusz wrocławski odniósł się także do zachęty skierowanej do polskich biskupów podczas spotkań w różnych watykańskich urzędach. Kierujący nimi przekonywali do bycia na wzór papieża Franciszka blisko ludzi, swoich kapłanów i między sobą. Metropolita zaznaczył także, że sztuczne i nieprawdziwe jest przeciwstawianie polskich biskupów ojcu świętemu. – Uświadomiono nam, że podobnie dzieje się w innych krajach. Tymczasem u grobów Apostołów każdego dnia doświadczamy tego, że stanowimy jedność. Kiedy spojrzymy na nauczanie ostatnich papieży, zauważymy, że ono jest bardzo podobne: Bóg jest w jego centrum, a fakt poznania Chrystusa i życia Nim – jest źródłem ogromnej radości – mówił.
W piątek metropolita wrocławski spotka się z papieżem. Z relacji biskupów, którzy już rozmawiali z ojcem świętym, wynika, iż interesuje się on życiem Kościoła w Polsce. Papież pytał się hierarchów m.in. o to, w jaki sposób jest prowadzona katechizacja w naszym kraju, a także wyrażał uznanie dla różnych inicjatyw duszpasterskich podejmowanych w poszczególnych diecezjach.