Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wrocław pamięta

- W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. w drzwiach wielu polskich domów na wschodnich rubieżach przedwojennej Polski pojawili się funkcjonariusze NKWD, zabierając całe rodziny – przypomniała w okolicznościowym wystąpieniu Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląska, podczas wrocławskich obchodów 74. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.

Przedstawiciele kombatantów, lokalnych władz oraz delegacje szkolne 10 lutego zgromadzili się pod pomnikiem Zesłańców Sybiru we Wrocławiu. Modlitwę za ofiary sowieckich deportacji poprowadził ks. Wojciech Tokarz. W Apelu Poległych przypomniane zostały nazwy konkretnych miejscowości związanych z tragicznym losem naszych rodaków na Wschodzie.

Pierwsza deportacja dotknęła ok. 140 tys. osób. Oprócz Polaków, którzy stanowili ok. 70 proc. wywiezionych, do ciężkiej pracy w północnej Rosji trafili również przedstawiciele ludności białoruskiej i ukraińskiej. Wydarzenia z lutego 1940 r. były początkiem serii zsyłek obywateli II Rzeczpospolitej, które trwały aż do czerwca 1941 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL