Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wrocławski Popiełuszko

Uroczysta Msza św. z okazji 15-lecia śmierci o. Adama Wiktora SJ, duszpasterza Ludzi Pracy i „Solidarności”, odbędzie się 16 lutego o 12.00 w parafii pw. św. Klemensa Dworzaka.

Eucharystia, sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Robotników przy alei Pracy 26 we Wrocławiu, to okazja, by przypomnieć postać słynnego duszpasterza, proboszcza parafii św. Klemensa Dworzaka w latach 1978-1987.

Urodził się 3 czerwca 1945 r. w Kolbuszowej Górnej. Po maturze wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, święcenia kapłańskie przyjął w 1971 r. w Warszawie. Pracował w Nowym Sączu, Kłodzku, od 1978 r. we Wrocławiu, gdzie rozwinął działalność jako duszpasterz ludzi pracy, narażając się na szykany ze strony służby bezpieczeństwa. O. A. Wiktor doprowadził do rozwoju w parafialnym kościele kultu Matki Bożej Pocieszenia, czczonej w obrazie przywiezionym ze Lwowa. Tłumy ludzi uczestniczyły w odprawianych przez niego Mszach św. w intencji ojczyzny. Eucharystie przyciągały działaczy „Solidarności” krajowej i dolnośląskiej; zapraszani na nie byli m.in. aktorzy czytający teksty Pisma Świętego.

O. Adam Wiktor zmarł 14 lutego 1999 r. w Bytomiu – gdzie pełnił posługę w ostatnim okresie swojego życia. Ktoś nazwał jezuickiego duszpasterza „Wrocławskim Popiełuszką” i tak jest pamiętany przez wielu ludzi korzystających przed laty z jego duszpasterskiej posługi.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama