Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wspieramy Ukrainę

Do wrocławskiego szpitala wojskowego zostało przyjętych 18 osób rannych podczas zamieszek na kijowskim Majdanie.

O pomoc rannym poprosił wcześniej prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza mer Lwowa Andrij Sadowy.

Wrocław podejmuje kolejne akcje na rzecz wschodniego sąsiada. 26 lutego o 19.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego odbędzie się koncert poparcia dla Ukrainy. Na scenie zaprezentują krótkie programy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Marka Pijarowskiego, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum z Christianem Danowiczem, Big Band Akademii Muzycznej z szefem Aleksandrem Mazurem, Taras Bakowski z zespołem, pianistki Magdalena Blum, Justyna Skoczek i Mirosław Gąsieniec, trębacz Igor Cecocho, jazzmani Jacek Niedziela-Meira i Kuba Stankiewicz, wokalistka Bente Kahan, sopranistka Ewa Tracz, mezzosopranistka Irina Żytyńska i formacje Jazztelmen i Fernabucco. Wstęp na koncert jest bezpłatny (wejściówki można odbierać w recepcji Akademii Muzycznej – wejście pl. Jana Pawła II nr 2). Podczas koncertu Komitet Wsparcia Ukrainy przy Kolegium Europy Wschodniej przeprowadzi zbiórkę pieniędzy.

Dzień wcześniej, we wtorek 25 lutego o godz. 19, w Klubie Łykend zagrają dwa ukraińskie zespoły w ramach „EuroMaidan Tour 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!”. Wystąpią kijowska formacja Haydamaky oraz grający reggae z domieszką ukraińskiego folku, rocka, ska i reggae zespół Nadija. Pierwszy z nich, grupa Haydamaky, od listopada aktywnie uczestniczy w wydarzeniach w Kijowie i innych ukraińskich miastach, m.in. grając charytatywnie koncerty wspierające protestujących na ulicach.

Jak informuje Maciej Makulski z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, w tym momencie weryfikowane są zgłoszenia wrocławian, którzy deklarowali chęć przyjęcia do swych domów osób z Ukrainy. Kto chce wesprzeć Ukrainę, może przekazać pieniądze na jedno z kont podanych na stronie Kolegium Europy Wschodniej. Więcej informacji  tutaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama