Nowy numer 25/2018 Archiwum

Patron w… monitorze

Kolejne odcinki filmu "Tutelaris Silesiae - życie bł. Czesława Odrowąża" od 26 lutego co środę będą dostępne na www.dominikanie.pl

Film – w reżyserii Michała Bernardyna – składa się z siedmiu ośmiominutowych odcinków. Ma formę publicystycznej opowieści wzbogaconej o wątki fabularne (w tych scenach wystąpili o. Stefan Maria Norkowski – jako Czesław; a także Wojciech Czwichocki i Andrzej Bujnowski). Przygotowany w związku z Rokiem Jubileuszowym Błogosławionego Czesława przypadającym w 2013 r. (300-lecie jego beatyfikacji, 50. rocznica ogłoszenia patronem Wrocławia), pokazuje rolę, jaką odegrał w dziejach stolicy Dolnego Śląska. Punktem wyjścia dla scenariusza była XVII-wieczna biografia patrona Wrocławia pt. „Tutelaris Silesiae” (Obrońca Śląska), przygotowana przed wiekami przez polskiego przeora wrocławskiego klasztoru dominikanów, o. Abrahama Bzowskiego. W każdym odcinku można usłyszeć m.in. wypowiedź o. Pawła Krupy na temat cnót bł. Czesława oraz opowieść o legendach związanych z postacią błogosławionego. Lektorem jest saksofonista Piotr Baron, a wśród osób wypowiadających się są prof. Jan Miodek, ojcowie Jacek Salij, Jan Spież, Maciej Zięba. W scenografii wykorzystano m.in. sceny z alabastrowego sarkofagu znajdującego w kaplicy grobu bł. Czesława u wrocławskich dominikanów.

Emisja kolejnych części w filmu zaplanowana została w taki sposób, że odcinek dotyczący najazdu Mongołów na Wrocław zostanie pokazany 2 kwietnia – a dokładnie tego dnia, w 1241 r., rozpoczęło się oblężenie miasta przez najeźdźców.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma