Nowy numer 25/2018 Archiwum

Abp J. Kupny do księży: - Musimy być blisko ludzi!

Do troski o rodziny oraz o bycie blisko wiernych zaapelował abp Józef Kupny w czasie spotkania z księżmi dziekanami dekanatów należących do archidiecezji wrocławskiej.

Metropolita nawiązał do homilii, jaką w czasie Mszy św. rozpoczynającej spotkanie wygłosił bp Andrzej Siemieniewski. Hierarcha, powołując się na słowa adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, tłumaczył, że pasterz pośród ludu Bożego, w zależności od wymogów miejsca i czasu, zajmuje trojakie miejsce: staje z przodu, by wskazywać drogę, innym razem staje zwyczajnie pośród wszystkich z troską i miłosierną obecnością, a jeszcze innym razem powinien iść za ludem, aby pomóc tym, którzy zostali, a także dlatego, że owczarnia ma swój węch i rozpoznaje zielone pastwiska.

– Być blisko wiernych – to jest program naszego duszpasterstwa – wyjaśnił abp Józef Kupny, dodając: – Musimy budować więzi między sobą. Aby tego dokonać, trzeba wychodzić do ludzi, pomagać rodzinom i praktykować miłosierdzie wobec potrzebujących. Podkreślił również, że wśród duchownych niezbędne jest kształtowanie myślenia o Kościele, który jest własnością Jezusa. – Kościół nie jest mój ani wasz. Kościół jest Chrystusa, który powołał nas, byśmy ten Kościół budowali i o niego się troszczyli.

W czasie spotkania księża dziekani dyskutowali na temat aktualnych problemów duszpasterskich. Zapoznali się także z programem przygotowań archidiecezji wrocławskiej do kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

W archidiecezji wrocławskiej działa już sztab przygotowujący Kościół na Dolnym Śląsku do tego wydarzenia. Wiosną 2016 r. do Wrocławia dotrze krzyż ŚDM.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma